Paradoksalny zespół przedsionkowy jako przykład zaburzeń centralnego układu przedsionkowego – objawy, rozpoznanie i leczenie w codziennej praktyce lekarskiej
Nowotwory wewnątrzczaszkowe
Oponiaki, które są najczęstszymi pierwotnymi wewnątrzczaszkowymi guzami zarówno u psów, jak i kotów, mają tendencję do rozwoju wzdłuż bocznej i brzusznej powierzchni kąta mostowo-móżdżkowego (z ang. cerebellopontomedullary region) (ryc. 3). Guzy splotu naczyniówkowego także często rozwijają się w tym kącie oraz wewnątrz komory IV.
Glejaki mogą rozwijać się wewnątrz pnia mózgu. W tych przypadkach objawy centralnego zespołu przedsionkowego są częste i mogą się pojawić na skutek zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego lub ucisku zmiany na jądra przedsionkowe, obstrukcyjnego wodogłowia lub przepukliny mózgu (wynikającej z obecności zmiany rozrostowej wewnątrz mózgowia, która powoduje efekt masy).
Rokowanie w przypadku nowotworów jest zależne od histopatologicznego typu guza, nasilenia objawów neurologicznych, neuroanatomicznej lokalizacji i wdrożonego leczenia.
Guzy podnamiotowe wiążą się z gorszym rokowaniem niż guzy nadnamiotowe, podobnie guzy wewnątrzosiowe (glejaki) są zazwyczaj związane z gorszym rokowaniem niż guzy zewnątrzosiowe (oponiak, guz splotu naczyniówkowego).
W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zmianami podnamiotowymi, operacje cytoredukcyjne zazwyczaj wykonuje się w przypadku nowotworów zewnątrzosiowych. Podstawowa lub pooperacyjna radioterapia wspomagająca poprawia jakość życia i wydłuża przeżycie u zwierząt z guzami mózgu. Paliatywne leczenie kortykosteroidami może chwilowo poprawić objawy kliniczne (8).

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii