Objawy kliniczne chorób prostaty

Objawy kliniczne chorób prostaty

Artykuł ten odnosi się do wspólnych objawów klinicznych wszystkich chorób prostaty, a w dalszej jego części zostaną omówione swoiste objawy kliniczne, które pozwalają na rozpoznanie przyczyn zespołu sterczowego.

Zespół objawów klinicznych powstających w wyniku powiększenia prostaty nazywany jest zespołem sterczowym. Przyczynami tego zespołu są choroby tła niezapalnego (łagodny przerost prostaty, torbiele wewnątrz- i okołosterczowe, metaplazja płaskonabłonkowa, nowotwory) oraz choroby tła zapalnego (ostre i przewlekłe zapalenie prostaty, ropień prostaty).

Kliniczne objawy zespołu sterczowego

Objawy płciowo-moczowe

Występowanie krwawienia podczas oddawania moczu jest jednym z najczęściej występujących objawów klinicznych zespołu sterczowego. Właściciele zwierząt opisują pojawienie się kropli moczu podbarwionych krwią po oddaniu moczu. Przyczyną krwawienia jest zwiększenie unaczynienia prostaty, które towarzyszy jej schorzeniom. Bardzo rzadko obserwuje się silne krwawienie po mikcji. W przypadku gdy dochodzi do refluksu wydzieliny z prostaty w kierunku pęcherza moczowego przy braku wytrysku, może dojść do silnego krwawienia w przebiegu zespołu sterczowego.

Podczas gdy u człowieka, zaburzenia w oddawaniu moczu, takie jak np. częstomocz, skąpomocz, są najczęstszą przyczyną konsultacji, u psów nie są to objawy dominujące. U psów zarówno położenie, jak i słabe umocowanie prostaty wokół cewki oraz odśrodkowy charakter przerostu tłumaczą występowanie słabo wyrażonych objawów klinicznych ze strony układu moczowego.

Krwionasienie i bezpłodność związana ze zmianą nasieniogramu są niekiedy jedynymi nieprawidłowościami obserwowanymi w przebiegu zespołu sterczowego. Zmianę jakości nasienia można zauważyć już we wcześniej fazie pojawienia się zmian w prostacie, ale wykrywana jest ona jedynie u reproduktorów.

Objawy pokarmowe

W przypadku ucisku prostaty na prostnicę w jamie miednicznej (prostata nieprzemieszczona do jamy brzusznej), zaparcia, wydalanie sp...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy