Nietypowa lokalizacja hemangiosarcoma serca u psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nietypowa lokalizacja hemangiosarcoma serca u psa – opis przypadku

Nowotwory serca spotykane są stosunkowo rzadko i obejmują ok. 0,19% psów (1). Wśród nich częściej spotyka się pierwotne guzy serca niż guzy przerzutowe. Występują najczęściej u psów średnich i dużych ras w średnim i starszym wieku bez predyspozycji płciowej (1-3). Najczęściej występującym guzem serca psów jest hemangiosarcoma (1, 4, 5). Objawy kliniczne, niezależnie od histologicznego typu nowotworu, są mało specyficzne, a dokładna diagnoza, szczególnie w przypadkach o nietypowej lokalizacji, możliwa jest do postawienia jedynie na podstawie badania sekcyjnego i histopatologicznego (3-6).

Opis przypadku

12-letni pies rasy jagdterier został skierowany na konsultację kardiologiczną z powodu szybszego męczenia się i omdleń. W badaniu klinicznym stwierdzono głośne i przyspieszone tony serca, czas wypełnienia kapilar był przedłużony, a tętno na tętnicach udowych słabo wyczuwalne. W wykonanym badaniu EKG stwierdzono tachykardię zatokową 170/min, przesunięcie średniego wektora elektrycznego serca w lewo (lewogram), obniżenie odcinka ST-T w odprowadzeniu I, II, aVF oraz jego uniesienie w odprowadzeniu aVR oraz odprowadzeniach przedsercowych V1 i V2 (ryc. 1, s. 78). W badaniu echokardiograficznym stwierdzono znaczne pogrubienie ściany wolnej lewej komory, powodujące zmniejszenie i zniekształcenie jej światła. Funkcja skurczowa lewej komory była istotnie upośledzona. Z powodu ciężkiego stanu pacjenta i niepomyślnego rokowania, po uzyskaniu zgody właścicieli, psa poddano eutanazji, a następnie badaniu sekcyjnemu.

W badaniu pośmiertnym stwierdzono niewielką ilość krwisto podbarwionego płynu w klatce piersiowej, a także zniekształconą sylwetkę oraz powiększenie serca. Potwierdzono także obecność guza w lewej komorze, znacznie zmniejszającego jej światło. Guz na przekroju miał zabarwienie mozaikowe – czerwone do ciemnoczerwonego, z ogniskowymi przejaśnieniami (ryc. 2, s. 79). Poza ograniczeniem światła lewej komory guz naciekał także ścianę prawej komory oraz worek ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy