Nadciśnienie u kotów okiem nefrologa
Inną metodą pozwalającą na wczesne wykrycie zmniejszenia przesączania kłębuszkowego jest oznaczanie stężenia SDMA i cystatyny C w surowicy. U kotów należy pamiętać o diagnostyce w kierunku nadczynności tarczycy, która bardzo często towarzyszy chorobom nerek. Hormony tarczycy poprzez przednerkowy i wewnątrznerkowy mechanizm działania powodują wzrost przepływu krwi przez nerki (RBF) i wzrost współczynnika filtracji kłębuszkowej (GFR). Nadczynność tarczycy powoduje zmniejszoną zdolność koncentracji moczu, zmniejszoną całkowitą zawartość wody w organizmie, upośledza wymianę potasu. Nadczynność tarczycy może przyspieszać postęp PNN poprzez pojawienie się wewnątrzkłębuszkowego nadciśnienia i hiperfiltracji, białkomoczu, zwiększonemu metabolizmowi mitochondrialnemu i produkcji wolnych rodników. Powoduje również wzrost aktywności układu RAAS (renin-angiotensin-aldosterone system).
Nadciśnienie tętnicze pozostaje szeroko rozpowszechnionym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do rozwoju powikłań narządowych. Wczesne wykrywanie nadciśnienia tętniczego, a potem terapia mają zasadnicze znaczenie w zmniejszaniu jego powikłań.
Jeżeli ciśnienie tętnicze jest tylko nieznacznie podwyższone, należy dokonać wielokrotnych pomiarów na przestrzeni kilku miesięcy w celu jak najdokładniejszego ustalenia przeciętnych wartości ciśnienia. Natomiast w przypadku bardziej istotnego podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego, obecności uszkodzeń narządowych związanych z nadciśnieniem zaleca się powtórzenie pomiarów w krótszym czasie.
Piśmiennictwo dostępne u autorki.
dr n. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz
Katedra Chorób Wewnętrznych
z Kliniką Chorób Koni, Psów i Kotów
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
50-366 Wrocław, pl. Grunwaldzki 47
agnieszka.sikorska-kopylowicz@up.wroc.pl
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii