Nadciśnienie a choroby nerek u psów i kotów. Cz. II

Nadciśnienie a choroby nerek u psów i kotów. Cz. II. Badanie wpływu nadciśnienia na nerki i jego leczenie

Przewlekła choroba nerek – CKD (ang. chronic kidney disease)

Jest jedną z głównych chorób oraz przyczyn śmiertelności psów i kotów. Według badań może dotyczyć nawet 1-3% kotów oraz 0,5-1,5% psów. Inaczej niż w przypadku ostrej niewydolności nerek, dokładne przyczyny przewlekłej niewydolności są trudne do określenia. Możemy wyróżnić szereg potencjalnych schorzeń, które się do niej przyczyniają, m.in.: zaburzenia immunologiczne, amyloidozę, nowotwory, niedokrwienie nerek, zapalenia i zakażenia, a także schorzenia dziedziczne i wrodzone, np.: dysplazję, hipoplazję czy wielotorbielowatość nerek. Konsekwencją przewlekłej choroby nerek jest zazwyczaj nieodwracalne i postępujące uszkodzenie nefronów, a postępowanie w przypadku tej choroby opiera się na odpowiednio wczesnym jej wykryciu oraz terapii osłaniającej nerki, która ma na celu przedłużenie sprawności nefronów.

Dzięki wytycznym IRIS możemy podzielić CKD ze względu na stopień zaawansowania, a następnie dobrać odpowiednie leczenie, zaplanować badania kontrolne i szczegółową diagnostykę. Jednym z kryteriów klasyfikacji jest stężenie kreatyniny w surowicy, które jest wykorzystywane u osobników nawodnionych, w tzw. stabilnej postaci choroby, czyli takiej, w której zmiana stężenia kreatyniny nie przekracza 20% w badaniach wykonanych w odstępie czasu wynoszącym co najmniej dwa tygodnie. Podczas interpretacji wyników badań stężenia kreatyniny należy pamiętać także o uwzględnieniu ciężaru właściwego moczu, masy mięśni oraz wniosków uzyskanych podczas badania klinicznego pacjenta.

Umożliwia to wykluczenie przyczyny azotemii przednerkowej oraz zanerkowej u pacjentów. Dodatkowo właściwe rozpoznanie CKD wspomaga ocena stężenia SDMA (symetrycznej dimetyloargininy). Aby jeszcze dokładniej określić stopień zaawansowania CKD, należy wziąć pod uwagę także występowanie białkomoczu, który jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju azotemii u kotów, postępowania azotemii oraz zwiększonej śmiertelności u kotów i psów. Białko...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy