Kamica moczowa u kotów – typowe i nietypowe rodzaje kamieni

Kamica moczowa u kotów – typowe i nietypowe rodzaje kamieni

Choroby dolnych dróg moczowych kotów (tzw. SUK, syndrom urologiczny kotów, FLUTD, ang. feline lower urinary tract disease) są jednym z głównych powodów wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Wśród schorzeń układu moczowego kamica moczowa jest drugą co do częstości przyczyną FLUTD (5). Kamica moczowa to zaburzenie polegające na wytrącaniu się z moczu kryształów, które łącząc się ze sobą, tworzą kamienie pojawiające się najczęściej w pęcherzu i cewce moczowej (2, 5). W terapii i prewencji choroby bardzo ważna jest klasyfikacja kamienia na podstawie jego składu mineralnego. Kamicę można postrzegać jako następstwo różnych zaburzeń – dietetycznych, metabolicznych, genetycznych, zakaźnych, behawioralnych oraz związanych z wiekiem i płcią (3, 5).

U kotów najczęściej diagnozowane są kamienie składające się ze szczawianów wapnia (CaOx) oraz trójfosforanów amonowo-magnezowych, czyli tak zwanych struwitów. Opublikowane zostały wyniki bardzo ciekawych badań opisujących częstotliwość występowania szczawianów i struwitów w różnych częściach świata.

Występujące różnice mogą być spowodowane wpływem klimatu i rodzajem stosowanej w danym kraju diety. W badaniu przeprowadzonym w Kalifornii w latach 2005-2018 zaobserwowano spadek występowania szczawianów wapnia z 50,1% do 37% wszystkich zgłoszeń, wzrósł natomiast odsetek struwitów – z 41,8% do 54,5%. Rzadko obserwowano występowanie moczanów, kamieni apatytowych i kamieni DSB (4). Z badań przeprowadzonych w Holandii w latach 2014-2020 wynika, że u kotów najczęściej występują szczawiany – 68,8%, a struwity pojawiają się w 24,2% przypadków (3). Natomiast w Irlandii w latach 2010-2020 kamienie struwitowe stanowiły 44,3%, a szczawianowe 43,5% przypadków, przy czym ryzyko pojawiania się szczawianów rosło wraz z wiekiem – u kotów w wieku powyżej 7 lat prawdopodobieństwo występowania kamieni CaOx było 2,7 razy większe (7, 8).

Kamienie struwitowe (fosforany amonowo-magnezowe)

U kotów około 45% kamieni moczowych to struwity tworzące...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2762 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy