Jakie błędy można popełnić w leczeniu pacjentów z przewlekłą... - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie błędy można popełnić w leczeniu pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek

Rośliny ozdobne

Kolejne niebezpieczeństwo dla psów i kotów (nie tylko tych z problemami nefrologicznymi) to rośliny ozdobne. Właściciele nowo nabytych kociąt czy szczeniąt powinni być poinformowani przez lekarza weterynarii o profilaktyce przeciwpasożytniczej, szczepieniach, ale również o niebezpieczeństwie związanym z roślinami w domu i w ogrodzie. Oto przykłady kilku z nich:

Dieffenbachia picta – sok tej rośliny zawiera dużą ilość szczawianów wapnia, drażnią one błony śluzowe jamy ustnej, co powoduje ból i paraliż języka; dodatkowo szczawiany wapnia powodują mechaniczne drażnienie mastocytów, które następnie uwalniają histaminę.

Philodendron scandens – szczególnie trujący dla kotów, zawiera szczawiany wapnia i enzymy proteolityczne.

Monstera deliciosa – jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Jej trujący sok może powodować obrzęk błony śluzowej warg i jamy ustnej, a także zapalenie skóry (po bezpośrednim kontakcie).

Rhododendron simsii (azalia) – w jej liściach znajduje się grajanotoksyna. Substancja ta wiąże się z bramkowanym napięciem kanałami sodowymi w komórkach nerwowych, co uniemożliwia ich inaktywację i przedłuża fazę depolaryzacji. Objawy zatrucia to: torsje, depresja, nadmierne ślinienie. Grajanotoksyna powoduje niewydolność nerek.

Euphorbia pulcherrima (gwiazda betlejemska) – zawiera lateks bogaty w tetraterpeny, które powodują reakcje alergiczne.

Viscum album (jemioła) – w liściach i łodydze znajdują się alkaloidy, glikozydy i saponiny. Dodatkowo zawiera wiskotoksyny – długołańcuchowe polipeptydy mające działanie kardio- i neurotoksyczne (7).

Tab. 1. Charakterystyka trujących roślin ozdobnych

Płynoterapia

Jaki płyn zastosować więc u pacjenta, który trafia do lecznicy z podejrzeniem wstrząsu, ale jeszcze diagnozuje się go pod kątem niewydolności nerek? Najbezpieczniejszy będzie płyn wieloelektrolitowy. Można skusić się o stwierdzenie, że płyn fizjologiczny tak powszechnie stosowany przez lekarzy weterynarii u p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy