Jak radzić sobie z zapaleniem pęcherza moczowego u kotów? Stary problem, nowe spojrzenie
Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego
Choroba ta jest uważana za jedną z głównych przyczyn FLUTD. Z FIC mamy do czynienia wówczas, kiedy wszystkie możliwe przyczyny zapalenia zostają w toku postępowania diagnostycznego wykluczone i nie ma możliwości ustalić, czym zostało ono spowodowane. Najczęściej pojawia się u kotów pomiędzy 2. a 7. rokiem życia (7), natomiast rzadko dotyczy zwierząt powyżej 10. roku życia (1).
Do wystąpienia FIC predysponowane są koty niewychodzące i korzystające z kuwety.
Wpływ diety jest kwestią sporną, niektóre badania wskazują, że istnieje związek pomiędzy podawaniem suchej karmy a zwiększonym ryzykiem wystąpienia FIC, natomiast inne, że typ karmy nie ma w tym przypadku większego znaczenia (7, 3). Nie stwierdzono natomiast predyspozycji rasowych.
Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego występuje na podłożu neurohormonalnym, a kluczowe znaczenie dla jego występowania ma długotrwały stres. Problem ten najczęściej dotyczy kotów, które mieszkały z innym przedstawicielem swojego gatunku oraz tych, które były poddane innym czynnikom stresogennym, jak np. przeprowadzka.
FIC może być charakter choroby nieobturacyjnej lub obturacyjnej, której towarzyszy zaczopowanie cewki moczowej tworami białkowo-koloidowymi. Rzadziej jej niedrożność spowodowana jest kamieniami lub innymi czynnikami.
Przy zapaleniu obturacyjnym pęcherz moczowy jest wypełniony i napięty, a jego zawartość nie jest możliwa do usunięcia pod wpływem nacisku. W związku z budową anatomiczną do wystąpienia niedrożności cewki moczowej predysponowane [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii