Jak diagnozować zapalenie trzustki u psów i kotów

Jak diagnozować zapalenie trzustki u psów i kotów, czyli prawidłowe rozpoznanie – kluczem do efektywnej terapii

Trzustka jest gruczołem dodatkowym układu pokarmowego pełniącym wiele istotnych funkcji w organizmie zwierzęcym i ludzkim. Jest to narząd syntezujący i wydzielający enzymy trawienne oraz hormony pozwalające utrzymywać stały poziom glukozy w organizmie. Zewnątrzwydzielnicza część tego narządu zbudowana jest z komórek, które syntezują oraz wydzielają enzymy trawienne, np. lipazę, amylazę, rybonukleazę czy karboksyesterazę, a także enzymy w formie nieaktywnej (tzw. zymogeny), np. trypsynogen, chymotrypsynogen czy proelastazę. Poza wydzielaniem enzymów niezbędnych do procesów trawienia substancji pokarmowych trzustka wydziela także inne substancje, takie jak: woda, wodorowęglany, czynnik wewnętrzny, trzustkowy inhibitor uwalniania trypsyny oraz czynnik przeciwbakteryjny.

Wewnątrzwydzielnicza część trzustki zbudowana jest z komórek alfa, które syntezują glukagon, i komórek beta, syntezujących insulinę. Hormony te odpowiadają za prawidłowe utrzymywanie poziomu glukozy w organizmie. Najczęściej występujące choroby trzustki u psów i kotów to zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki (ZNT) oraz ostre i/lub przewlekłe zapalenie. Zmiany nowotworowe trzustki u zwierząt są rzadko diagnozowane. Najczęściej występującym złośliwym nowotworem trzustki u psów i kotów, podobnie jak u człowieka, jest gruczolakorak. Znane są także nieliczne doniesienia o mięskach trzustki (1, 2).

Zapalenie trzustki (pancreatitis) to dość często występująca choroba zewnątrzwydzielniczej części tego narządu, zarówno u psów, jak i u kotów. Niemal każdy lekarz weterynarii w swojej praktyce wcześniej czy później zetknie się z problemem diagnozowania tego stanu chorobowego, a także z jego leczeniem. Zapalenie trzustki, ze względu na zmiany histologiczne w narządzie, można podzielić na ostre oraz przewlekłe. Przewlekły stan zapalny może doprowadzić do zwłóknienia i zaniku tego narządu. Stany zapalne trzustki wiążą się z występowaniem zmian miejscowych oraz ogólnoustrojowych w organizmie. Najczęstsz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy