Informacje techniczne w skrócie. Leczenie bólu w OA
art. sponsorowany

Informacje techniczne w skrócie. Leczenie bólu w OA

Zoetis i innowacje

Zoetis od dawna dostarcza innowacyjne rozwiązania do leczenia bólu związanego z OA, w tym Rimadyl® (karprofen), który wprowadzono na rynek w 1996 roku jako pierwszy weterynaryjny NLPZ dopuszczony do obrotu w USA. Kolejne przełomowe rozwiązanie w leczeniu przewlekłego bólu u psów stanowił lek Trocoxil, którego premiera odbyła się w Polsce w 2009 r. Najnowsza innowacja to przeciwciało monoklonalne Librela™ (bedinwetmab, roztwór do wstrzykiwań), lek wprowadzony na rynek w Polsce w marcu 2021 r.

Wytyczne kliniczne: konsensus dotyczący najlepszych metod

✓ Opierają się na kompleksowym zbiorze recenzowanych publikacji naukowych, które dostarczają licznych dowodów najwyższej jakości, jakie są dostępne w odniesieniu do danej choroby.

✓ Proponują opcje terapeutyczne z uwzględnieniem stadium i stopnia ciężkości choroby oraz profilu bezpieczeństwa i skuteczności produktów leczniczych.

✓ Ich autorami są niezależni eksperci działający w imieniu uznanych, samorządnych, profesjonalnych organizacji medycznych.

✓ Są okresowo przeredagowywane w celu zapewnienia aktualności zaleceń, z uwzględnieniem zarówno uznanych terapii, jak i nowych sposobów leczenia.

✓ Określają standard opieki nad pacjentem w odniesieniu do głównych jednostek chorobowych, sposobów leczenia i procedur klinicznych.

Przeciwciała monoklonalne anty-NGF

Librela™ (bedinwetmab, roztwór do wstrzykiwań) jest pierwszym i jedynym przeciwciałem monoklonalnym anty-NGF zatwierdzonym przez FDA (Amerykańską Agencję Żywności i Leków) do kontrolowania bólu związanego z OA u psów (4). Podawana raz w miesiącu Librela działa inaczej niż NLPZ, wiążąc się z NGF, czynnikiem wzrostu nerwów, którego poziom w stawach psów z OA jest podwyższony i który jest kluczowym czynnikiem wywołującym ból związany z OA (4, 5).

NGF jest uwalniany przez uszkodzone komórki błony maziowej i chrząstki stawowej, a jego poziom w stawach psów z OA jest podwyższony (6, 7). Wiążąc się z receptorami TrkA na k...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy