Rola hormonów tarczycy w zaburzeniach metabolizmu

Rola hormonów tarczycy w zaburzeniach metabolizmu u psów i kotów

Metabolizm jest sumą wszystkich dynamicznych przemian biochemicznych zachodzących w organizmie, które można podzielić na trzy grupy:

P rocesy podstawowego metabolizmu dostarczające energii do utrzymania organizmu przy życiu (funkcjonowanie wszystkich układów fizjologicznych, termoregulacja).

Procesy zapewniające wzrost, rozwój i odnowę organizmu.

Procesy, w wyniku których energia pokrywa zapotrzebowanie organizmu podczas wysiłku fizycznego, ciąży, laktacji.

Wszystkie procesy wytwarzające i wykorzystujące energię są regulowane przez odpowiednią aktywność hormonów syntetyzowanych w wyspecjalizowanych gruczołach/komórkach dokrewnych. Nie sposób odpowiedzieć na pytanie, który z tych hormonów jest najważniejszy, ponieważ ich działanie jest ściśle ze sobą związane. W odniesieniu do metabolizmu, tradycyjnie wymienia się: hormony tarczycy (tyroksyna, trójjodotyronina), trzustki endokrynnej (insulina, glukagon, amylina), nadnerczy (katecholaminy, glikokortykoidy), tkanki tłuszczowej (leptyna, adipokiny), hormon wzrostu lub insulinopodobne czynniki wzrostu typu I i II (1). Niestety, często generalizuje się ich działanie w procesach katabolicznych i anabolicznych, nagminnie pomija się rolę ponad 30 hormonów peptydowych przewodu pokarmowego (poza greliną i cholecystokininą), hormonów gonadowych, a także hormonów regulujących przemiany wapnia (kalcytriol, kalcytonina, parathormon). Najwięcej uwagi i badań poświęca się problemowi otyłości u ludzi i zwierząt, ale pomimo ogromnej liczby badań wciąż trudno określić pierwotne przyczyny tak skomplikowanego zaburzenia metabolizmu.

Jednym z czynników ryzyka rozwoju otyłości u psów i kotów jest rasa. W przypadku psów szczególną opieką należy otoczyć: labradory, beagle, teriery, basety, spaniele, jamniki długowłose i długowłose psy ras olbrzymich. Natomiast wśród kotów najczęściej otyłość jest diagnozowana u mieszańców ras domowych krótkowłosych.

Objawy i skutki otyłości są ogólnoustrojowe, poza zmianami metabolizm...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy