Hemoabdomen u psów – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Hemoabdomen u psów – cz. I

Badanie FAST wykonuje się u zwierzęcia ułożonego na grzbiecie i delikatnie przechylonego na lewą stronę, a głowicę USG przykłada się w 4 miejscach (ryc. 2, s. 28).

pod wyrostkiem mieczykowatym, głowica USG skierowana w stronę głowy, aby uwidocznić serce i worek osierdziowy,

po stronie prawej, w okolicy wątroby (rejon niezależny od grawitacji),

po stronie lewej, w okolicy śledziony (rejon najbardziej zależny od grawitacji),

w linii białej, głowica USG skierowana doogonowo, w celu uwidocznienia pęcherza moczowego.

Badanie FAST pozwala na uwidocznienie krwi jako hipoechogenicznego ogniska w najniżej położonych przestrzeniach jamy otrzewnej.

Kolejne standardy postępowania w przypadku podejrzenia krwawienia do jamy otrzewnej to diagnostyczna punkcja jamy brzusznej oraz badanie płynu pobranego z jamy otrzewnej (ryc. 3, s. 28), a w niektórych przypadkach płukanie otrzewnej (DPO – ang. diagnostic peritoneal lavage). Należy pamiętać, że są to procedury inwazyjne (1, 3-5, 10).

Diagnostyczną punkcję jamy brzusznej można wykonać u pacjenta leżącego na boku lub stojącego. Wkłucie igły należy wykonać w linii białej, w kierunku doogonowym od pępka. W przypadku obecności niewielkiej ilości płynu zaleca się wykonanie punkcji pod kontrolą USG. W takim przypadku igłę wprowadza się w miejscu, w którym w obrazie USG widoczny jest płyn. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych. Do punkcji jamy brzusznej wykorzystuje się igły o średnicy 20-22 G, które są połączone ze strzykawką.

Po pobraniu płynu z jamy otrzewnej pierwszą czynnością jest ocena jego krzepliwości. Jeżeli pobrany płyn krzepnie, świadczy to o ostrym krwawieniu do jamy brzusznej lub o przypadkowym uszkodzeniu naczyń krwionośnych lub narządów wewnętrznych podczas punkcji. Z kolei w przypadku krwawienia do jamy brzusznej w wyniku zaburzeń krzepnięcia płyn nie ma tendencji do wykrzepiania (4, 5).

Kolejnym ważnym badaniem w rozpoznawaniu krwawienia do jamy otrzewnej ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy