Farmakoterapia infekcji bakteryjnych układu oddechowego u psów i kotów. Część I
Działania niepożądane i przeciwwskazania
Zarówno erytromycyna, jak i klarytromycyna i azytromycyna, są dobrze tolerowane przez psy i koty. Leki te podane doustnie mogą wywoływać dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego, manifestujący się niechęcią do pobierania pokarmu, nudnościami, wymiotami, biegunką. Działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego są słabsze i rzadziej występują po podaniu klarytromycyny i azytromycyny niż erytromycyny. U psów z mutacją genu MDR1 podanie erytromycyny może wywołać nadwrażliwość typu idiosynkrazji (ostre zatrucie lekiem uwarunkowane genetycznie występujące niezależnie od wielkości podanej dawki i liczby kolejnych podań), która manifestuje się zaburzeniami neurologicznymi. U kotów podanie klarytromycyny może wywołać reakcję alergiczną manifestującą się wystąpieniem powierzchownych zmian skórnych w postaci zaczerwieniania.
Leki te nie powinny być stosowane u psów i kotów wykazujących nadwrażliwość na erytromycynę, klarytromycynę czy azytromycynę. Azytromycyna nie powinna być podawana u osobników z występującą niewydolnością wątroby.
Interakcje
Antybiotyki makrolidowe działają hamująco na cytochrom P450, przez co może dochodzić do spowolnienia metabolizmu innych równocześnie podanych leków, co w konsekwencji prowadzi do nasilenia i przedłużenia ich działania farmakologicznego, ale też możliwości wystąpienia nasilonych działań niepożądanych.
Dawkowanie
Pies i kot
Erytromycyna: 10-20 mg/kg m.c. doustnie co 8-12 godzin przez 7-10 dni
Klarytromycyna: 7,5 mg/kg m.c. doustnie co 12 godzin przez 7-10 dni
Pies
Azytromycyna: 10 mg/kg m.c. doustnie co 24 godziny przez 3-5 dni, a następnie co drugi dzień do 10. dnia terapii.
Kot
Azytromycyna: 5-10 mg/lg doustnie co 24 godziny przez 7 dni następnie co 48 godzin lub od początku terapii 10-15 mg/kg m.c. doustnie co 24 godziny przez 3 dni, a następnie 2 razy w tygodniu w tej samej dawce.
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii