Enteropatia reagująca na antybiotyki – etiopatogeneza

Enteropatia reagująca na antybiotyki – etiopatogeneza, diagnostyka i terapia

Enteropatia wrażliwa na antybiotyki (ang. antibiotic-responsive enteropathy – ARE), syn. biegunka reagująca na antybiotyki (ang. antibiotic-responsive diarrhea – ARD), jest zaburzeniem objawiającym się biegunką, w którym dochodzi do nadmiernego rozrostu flory bakteryjnej i/lub zmiany jej składu gatunkowego w początkowej części jelita cienkiego i reagującym na zastosowanie antybiotykoterapii. Należy jednak zaznaczyć, że nazwa tej choroby nadal budzi pewne kontrowersje. Niektórzy uważają, że synonimami enteropatii wrażliwej na antybiotyki są: przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego (ang. small intestinal bacterial overgrowth – SIBO), biegunka reagująca na tylozynę (ang. tylosin-responsive diarrhea – TRD) i dysbioza jelit. Inni natomiast sugerują, że termin enteropatia wrażliwa na antybiotyki powinien być stosowany wyłącznie do określenia przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego o nieznanej przyczynie (postać idiopatyczna SIBO) (1, 3, 5, 6, 8, 9, 20, 21).

Enteropatia wrażliwa na antybiotyki częściej spotykana jest u psów niż u kotów. Jednak częstość występowania tej choroby jest trudna do ustalenia, gdyż obecnie nie ma metody diagnostycznej, która umożliwiałaby postawienie ostatecznego rozpoznania ARE.

Wśród psów rasami predysponowanymi do występowania enteropatii wrażliwej na antybiotyki są: owczarek niemiecki, beagle, greyhound i shar-pei. Nie stwierdzono natomiast predyspozycji związanych z płcią i wiekiem zwierząt, chociaż w przypadku owczarków niemieckich choroba ta częściej występuje u osobników młodych. Natomiast u kotów nie stwierdzono dotychczas żadnych predyspozycji do występowania enteropatii wrażliwej na antybiotyki związanych z rasą, płcią i wiekiem zwierząt (1, 5, 9).

Dodatkowo należy zaznaczyć, że niektórzy w ogóle kwestionują występowanie enteropatii wrażliwej na antybiotyki u kotów, chociaż istnieją przypadki przewlekłych biegunek u tego gatunku zwierząt, które reagują na stosowanie leków przeciwbakteryjnych, np. metronidazolu (8, ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy