Cukrzyca psów a cukrzyca kotów

Wyszukaj w serwisie

Cukrzyca psów a cukrzyca kotów – różnice w podejściu terapeutycznym

Czynność wewnątrzwydzielnicza trzustki jest możliwa dzięki skupiskom komórek nazywanych wyspami Langerhansa. U dorosłych zwierząt stanowią one 1-2% całkowitej masy trzustki. W skład wysp wchodzą cztery typy komórek: α produkujące glukagon, β syntetyzujące insulinę i amylinę, γ odpowiedzialne za sekrecję somatostatyny oraz komórki PP wydzielające polipeptyd trzustkowy.

Insulina jest najważniejszym czynnikiem regulującym stężenie glukozy we krwi i jako jedyna obniża glikemię. Jest hormonem zaangażowanym również w metabolizm białek i tłuszczy. Głównym czynnikiem regulującym wydzielanie insuliny poprzez sprzężenie zwrotne dodatnie jest stężenie glukozy we krwi. Istnieje też szereg innych mechanizmów zapewniających prawidłowe wydzielanie hormonu, jego stężenie podstawowe oraz wzrost po posiłku. W te procesy zaangażowane są m.in. hormony inkretynowe (grupa hormonów jelitowych), do których należy glukagonopodobny peptyd 1 (GLP-1, ang. glucagon-like peptide-1) oraz glukozależny peptyd insulinotropowy (GIP, ang. glucose dependent insulinotropic peptide). Są one wydzielane przez komórki endokrynne przewodu pokarmowego w odpowiedzi na obecność składników odżywczych. Wzrost stężenia inkretyny powoduje zwiększenie wydzielania insuliny. Natomiast wydzielanie insuliny jest stymulowane również przez aminokwasy i kwasy tłuszczowe, bezpośrednio lub pośrednio, poprzez wspomniane hormony jelitowe.Insulina jako hormon anaboliczny nie tylko obniża glikemię, pozwala także na utrzymanie prawidłowego stężenia substancji odżywczych w organizmie. Magazynowanie glukozy w postaci glikogenu, aminokwasów w postaci białek oraz kwasów tłuszczowych przez odkładanie się tkanki tłuszczowej jest główną funkcją tego hormonu.

Pojawienie się niedoboru insuliny bądź nieprawidłowego jej działania na skutek oporności na insulinę skutkować będzie hiperglikemią i w jej efekcie glikozurią, zwiększonym rozpadem białek prowadzącym do nasilenia glukoneogenezy oraz wzrostem rozpadu lipidów, w wyniku...

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników, którzy są lekarzami weterynarii
lub posiadają wykupioną subskrypcję.
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy