Choroby trzustki u psów i kotów

Zapalenie trzustki i zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki u psów i kotów

Trzustka to narząd o aktywności wewnątrzwydzielniczej (o charakterze endokrynnym) i zewnątrzwydzielniczej – wydzielanie enzymów trawiennych. By zapobiec samostrawieniu, trzustka uwalnia enzymy głównie w postaci nieaktywnych zymogenów (proenzymów), aktywowanych w świetle jelita cienkiego, a także zabezpiecza się przed śladowymi ilościami aktywnych enzymów. Mechanizmy te są jednak zawodne – przy ich zaburzeniu może rozwinąć się zapalenie trzustki (ang. pancreatitis), które jest najczęstszą chorobą części zewnątrzwydzielniczej trzustki u psów i kotów. Wyróżnia się dwie formy zapalenia: postać ostrą oraz postać przewlekłą, która może doprowadzić do zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki (1, 2).

Anatomia i fizjologia trzustki

Trzustka psów i kotów składa się z trzech głównych elementów: trzonu i dwóch płatów – prawego (przebiegającego wzdłuż dwunastnicy) i lewego (leżącego w okolicy śledziony). Równie istotną częścią jest układ przewodów wyprowadzających, dzięki któremu możliwe jest wydzielanie do dwunastnicy enzymów i zymogenów produkowanych przez komórki wydzielnicze trzustki. U psów obecne są zwykle dwa przewody trzustkowe – przewód główny i trzustkowy dodatkowy, a u większości kotów tylko przewód główny.

W obrazie mikroskopowym miąższ trzustki jest utworzony z płacików (z licznymi komórkami wydzielniczymi), pomiędzy którymi znajdują się komórki endokrynne – ich skupiska tworzą wyspy trzustkowe, będące częścią wewnątrzwydzielniczą trzustki, stanowiącą zaledwie 1-2% masy narządu.

Funkcją zewnątrzwydzielniczej części trzustki jest m.in. synteza i wydzielanie aktywnych enzymów trawiennych (lipazy, amylazy, dezoksyrybonukleazy i rybonukleazy) oraz zymogenów (trypsynogenu, chymotrypsynogenu, proelastazy i profosfolipazy). Związki organiczne zawarte w pokarmie stymulują wydzielanie cholecystokininy, która pobudza m.in. sekrecję ziarnistości zymogenu do przewodów trzustkowych. Uwolniony trypsynogen ulega aktywacji pod wpływem enteropeptydazy wydzielanej...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy