Choroby śledziony – cz. II. Niesymetryczne powiększenie narządu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby śledziony – cz. II. Niesymetryczne powiększenie narządu

Przeczytaj również pierwszą część tego artykułu: Choroby śledziony – cz. I. Uogólniona splenomegalia

Splenomegalia jest częstym objawem pierwotnych chorób śledziony, jak również może rozwijać się w przypadku zaburzeń ogólnoustrojowych. W zależności od stopnia powiększenia śledziony wyróżniamy splenomegalię uogólnioną – dotyczy całego narządu – oraz splenomegalię miejscową – dotyczy części narządu. Przyczynami miejscowego powiększenia śledziony mogą być zmiany pochodzenia nienowotworowego (np. ropnie, krwiaki) lub nowotworowego (guzy łagodne i złośliwe).

Przyczyny nienowotworowe

Rozrost guzkowy

Rozrost guzkowy śledziony najczęściej obserwuje się u zwierząt starszych. Jest on jedną z najczęściej diagnozowanych zmian nienowotworowych w obrębie narządu. Powstaje w wyniku rozplemu komórek śledzionowych i siateczkowych, tworzących pojedyncze lub mnogie guzki w obrębie miąższu śledziony. Zwykle dochodzi do samoistnego zahamowania procesu chorobowego. Jednak w niektórych przypadkach rozrost nie ulega zatrzymaniu i postępuje dalej, doprowadzając nierzadko nawet do pęknięcia śledziony i krwotoku. W wielu przypadkach badanie ultrasonograficzne jest niewystarczające do postawienia ostatecznego rozpoznania, ponieważ obraz USG rozrostu guzkowego śledziony jest niespecyficzny, gdyż guzki zazwyczaj są izoechogenne w stosunku do miąższu śledziony. W takiej sytuacji o rozroście guzkowatym śledziony może świadczyć nieregularny brzeg narządu. Ostateczne rozpoznanie rozrostu guzkowatego śledziony stawia się na podstawie oceny cytologicznej bioptatów pobranych z narządu (6, 7).

Krwiaki śledziony

Inną przyczyną miejscowego powiększenia śledziony są krwiaki podtorebkowe i śródmiąższowe. Krwiaki podtorebkowe powstają głównie w wyniku urazu mechanicznego (np. wskutek wypadku komunikacyjnego), natomiast krwiaki śródmiąższowe rozwijają się w następstwie zaburzeń mikrokrążenia na obrzeżach grudek chłonnych. W badaniu ultrasonograficznym krwiaki śledziony widoczne są jako a...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy