Badanie ciśnienia krwi u psów i kotów
Autoregulacja i perfuzja narządów
Autoregulacja przepływu krwi odnosi się do zdolności regionalnych łożysk naczyniowych do kompensowania zmian w układowym ciśnieniu tętniczym. Mechanizm ten jest ograniczony w przypadku ciężkiej hipotensji, co może prowadzić do upośledzenia perfuzji ważnych narządów, takich jak nerki, serce i mózg, potencjalnie powodując ich dysfunkcję i niewydolność. Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia jest kluczowe, w szczególności podczas znieczulenia i schorzeń układowych, w celu zapewnienia odpowiedniej perfuzji narządów. Chociaż monitorowanie BP nie wskazuje dokładnie pojemności minutowej serca ani perfuzji narządów, stanowi szybki i wiarygodny wskaźnik funkcji sercowo-naczyniowej.
Nadciśnienie
Nadciśnienie u pacjentów weterynaryjnych jest coraz częściej rozpoznawane. Przeciwnie niż u ludzi, pierwotne nadciśnienie (podwyższone BP bez ustalonej przyczyny) jest uważane za rzadkie u pacjentów weterynaryjnych. Nadciśnienie jest często związane z chorobami nerek i nadczynnością tarczycy u kotów oraz z chorobami nerek, nadczynnością kory nadnerczy i innymi endokrynopatiami u psów. Utrzymujące się nadciśnienie może prowadzić do bezpośredniego uszkodzenia narządów, w tym oczu, mózgu i nerek, przez przeciążenie mechanizmów autoregulacyjnych.
Typową kliniczną prezentacją nadciśnienia u kotów jest nagła utrata wzroku spowodowana odwarstwieniem siatkówki. Rutynowy pomiar ciśnienia krwi u zdrowych pacjentów może wydawać się niepraktyczny, natomiast badanie to zalecane jest dla pacjentów geriatrycznych i tych z określonymi stanami chorobowymi.
Metody pomiaru
Istnieją dwie główne metody pomiaru ciśnienia krwi: bezpośrednia i [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii