American staffordshire terrier – rasa psów z predyspozycją do licznych chorób dziedzicznych
Choroby układu nerwowego
Są to takie choroby, jak:
- Zwyrodnienie kory móżdżku, zwane też neuronalną lipofuscynozą ceroidową. Jest to nieprawidłowość warunkowana autosomalnie recesywnie polegająca na zwyrodnieniu móżdżku z odkładaniem lipofuscyny. Obserwuje się zaburzenia koordynacji ruchu i hipermetrię. Chore zwierzęta manifestują nieprawidłowy, „chybotliwy” chód, drżenia, zaburzenia koordynacji i utratę równowagi. W końcowym stadium pies jest niezdolny do ruchu. Objawy występują między 3. a 5. rokiem życia i zwierzęta przeżywają z chorobą około 2-4 lat. Dostępny jest test genetyczny pozwalający na rozpoznanie zwyrodnienia kory móżdżku, wykonywany przez Laboratorium ANTAGENE we Francji i OPTIGEN w Ithace w stanie Nowy Jork. Według danych ANTAGENE nosicielami jest 39% psów tej rasy, a dotkniętych chorobą – 7% (1, 10).
- Głuchota wrodzona – choroba warunkowana genetycznie, spowodowana zwyrodnieniem nerwu VIII (1, 2).
- Zespół chwiejności (cervical vertebral malformation, wobbler syndrome). Istotą tejże wady jest ucisk na rdzeń kręgowy w doogonowej części kręgosłupa szyjnego, co powoduje wystąpienie dominującego w obrazie choroby zespołu GNR w kończynach miednicznych oraz słabiej uchwytnego zespołu DNR w kończynach piersiowych (1, 9).
Choroby układu krążenia
Szacuje się, iż osobników rasy american staffordshire terrier dotkniętych chorobami serca jest 1,1% populacji, natomiast u 2,6% psów podejrzewa się choroby układu krążenia:
- [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii