Choroby serca okiem patologa. Cz. III – zapalenie mięśnia sercowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby serca okiem patologa. Cz. III – zapalenie mięśnia sercowego

Przypadek 1

Pies, samiec rasy owczarek niemiecki w wieku 8 lat, skierowany na badanie kardiologiczne z powodu postępującego wychudzenia, nietolerancji wysiłkowej i duszności. Podczas badania EKG stwierdzono migotanie przedsionków, a przy pomocy badania echokardiograficznego – poszerzenie lewego przedsionka i lewej komory. Klinicznie postawiono rozpoznanie kardiomiopatii rozstrzeniowej lub tachykardiomiopatii.

Przypadek 2

Pies, samiec, mieszaniec w wieku 13 lat, skierowany na badanie kardiologiczne z powodu postępującej duszności. W badaniu EKG stwierdzono tachykardię komorową, a w badaniu echokardiograficznym – pogrubienie ściany wolnej lewej komory i silną niedomykalność mitralną.

Przypadek 3

Kot, samiec rasy europejskiej w wieku 7 lat, skierowany na badanie kardiologiczne z powodu częstych omdleń i silnego osłabienia. W badaniu EKG stwierdzono napadowy blok przedsionkowo-komorowy III stopnia. Nie stwierdzono zmian w badaniu echokardiograficznym.

Przypadek 4

Kot, samica rasy europejskiej w wieku 10 lat, skierowana na badanie kardiologiczne z powodu podejrzenia niewydolności krążenia i obecnego wodobrzusza. W badaniu EKG nie stwierdzono odchyleń od normy, w badaniu echokardiograficznym stwierdzono pogrubienie ścian lewej komory i powiększenie lewego przedsionka wskazujące na kardiomiopatię przerostową.

Mogłoby się wydawać, że przytoczone przypadki kliniczne nie mają cech wspólnych. Różne objawy kliniczne, różne wyniki badań dodatkowych, różne rozpoznania. A jednak wspólnym mianownikiem wszystkich tych przypadków jest zapalenie mięśnia sercowego, które było przyczyną ich objawów klinicznych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy