Zaćma u psów – przyczyny, objawy i leczenie chirurgiczne (fakoemulsyfikacja) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaćma u psów – przyczyny, objawy i leczenie chirurgiczne (fakoemulsyfikacja)

Budowa soczewki

Soczewka jest eliptyczną, dwuwypukłą transparentną strukturą, która obwodowo zawieszona jest na mięśniach i więzadełkach rzęskowych Zinna tworzących obwódkę rzęskową (wieniec rzęskowy) (8). Soczewka ma swój biegun przedni, biegun tylny i równik. Nie jest strukturą idealnie symetryczną, ponieważ jej krzywizna tylna jest większa. 

Soczewka wydaje się bezpostaciowa, jest tkanką i podobnie jak każda inna tkanka jest zbudowana z komórek. Okryta jest torebką przednią, w której wewnętrzną powierzchnię wyściela nabłonek przedni, oraz torebką tylną, pod którą znajduje się nabłonek tylny. Jej wnętrze stanowią włókna soczewkowe, których układ można porównać do ułożenia warstw w cebuli. Włókna, leżące jedno na drugim, tworzą jądro oraz korę soczewkową. W układzie anatomicznym zrębu rogówki wyróżnić można również szwy (prawidłowo niewidoczne), które w przypadku jej przedniej części przybierają kształt litery Y, a w przypadku części tylnej – kształt odwróconej litery Y.

Podstawową rolą soczewki jest akomodacja. Zjawisko to polega na skupianiu światła pod odpowiednim kątem na siatkówce oka poprzez zmianę kształtu soczewki. Skupione światło pobudza fotoreceptory i powoduje powstanie impulsu, przekazywanego następnie do ośrodkowego układu nerwowego. Tworzony w ten sposób obraz jest odwrócony i pomniejszony (efekt wynikający z dwuwypukłego charakteru soczewki). W przypadku psów i kotów funkcja akomodacyjna soczewki nie jest jednak aż tak istotna, jak w przypadku ludzi, ponieważ oprócz soczewki istotne znaczenie w refrakcji odgrywają także inne elementy toru wizyjnego oka, do których należą: duża, wypukła, silnie wysklepiona rogówka i bardzo głęboka, wypełniona płynem tylna komora oka (8). Soczewka nie zawiera włókien nerwowych i nie jest unaczyniona.

Histofizjologia soczewki

Elementy komórkowe soczewki charakteryzuje aktywny metabolizm. Funkcję transportową niezbędnych substancji odżywczych dla komórek soczewki spełnia płyn śródgałkowy, produ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy