Wykastrowany czy nie – czyli jak sprawdzić status kastracji małych ssaków

Wykastrowany czy nie – czyli jak sprawdzić status kastracji małych ssaków

Pytanie o to, czy zwierzę jest wykastrowane, pojawia się zawsze, gdy do gabinetu weterynaryjnego trafiają zwierzęta bezdomne bez blizn po zabiegu kastracji i niejasnym statusem kastracji lub zwierzęta starsze, rzekomo wykastrowane, które zaczynają wykazywać typowe zachowania seksualne, takie jak: wspinanie się, wokalizacja, gonienie i wzmożona agresja.

Przyczyn takich sytuacji może być wiele, z czego najważniejsze to:

zwierzę nie jest wykastrowane,zwierzę jest niekompletnie wykastrowane (zespół pozostałości jajników, ORS, ang. ovarian remnant syndrome, wnętrostwo lub pozostałości tkanki jąder),zwierzę jest wykastrowane, ale ma guz wytwarzający hormony płciowe, np. w nadnerczach (hiperadrenokortycyzm).

Ważne jest, aby zastanowić się nad możliwymi powiązaniami, skupić się na zapobieganiu nowotworom narządów płciowych (jajników, macicy i jąder) oraz ich diagnozowaniu, a także możliwościach leczenia istniejących nowotworów.

W jaki sposób może pomóc diagnostyka laboratoryjna?

Wybór każdego testu laboratoryjnego opiera się na szczegółowym wywiadzie i dokładnym badaniu klinicznym. Jeżeli nie ma wyraźnych wskazówek odnośnie do statusu kastracji, to pomocne jest badanie krwi. Zasadniczo istnieją trzy różne opcje, które są mniej lub bardziej odpowiednie w zależności od gatunku i wieku zwierzęcia:

Oznaczenie bazowych wartości stężenia hormonów płciowych (testosteron, estradiol, progesteron, 17-OH progesteron i innych uzupełniających hormonów steroidowych).Test stymulacji HCG (z dwoma oznaczeniami stężenia progesteronu lub testosteronu).Nowość dla królików: oznaczenie stężenia hormonu anty-Müllerowskiego (AMH).

Poniżej omówiono zalety i wady poszczególnych testów dla różnych małych ssaków.

1. Oznaczenie bazowych wartości stężeń hormonów płciowych

Zasadniczo u małych ssaków możliwe jest oznaczenie poszczególnych hormonów płciowych. Niestety wiarygodne wartości referencyjne są dostępne tylko dla kilku gatunków zwierząt. Zazwyczaj stężenie progester...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2693 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.