Współczesne poglądy na leczenie zespołu endometritis/pyometra - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Współczesne poglądy na leczenie zespołu endometritis/pyometra

Leczenie zachowawcze

Zachowawcze leczenie EPC zmierza w kierunku opróżnienia macicy z wysięku i zawartych w nim toksyn oraz przywrócenia narządowi jałowości. Ma to doprowadzić do procesów naprawczych w błonie śluzowej umożliwiających ciążę. Przede wszystkim jest stosowana terapia farmakologiczna, a sporadycznie zachowawcze leczenie chirurgiczne. Wśród ogólnych zasad postępowania wymienia się też stosowanie kołnierza elżbietańskiego jako środka zapobiegającego wylizywaniu wysięku zapalnego (13).

Leczenie farmakologiczne

Niezależnie od innych leków, każdorazowo podaje się antybiotyki, najlepiej na podstawie antybiogramu po wymazie z dogłowowej części pochwy. Czas antybiotykoterapii nie może być zbyt krótki. Powinien on wynosić co najmniej ok. 2 tygodnie. Wśród stosowanych w praktyce klinicznej antybiotyków wymieniane są:

enrofloksacyna (34),amoksycylina (9),amoksycylina z kwasem klawulanowym (21),ampicylina (33),sulfadoksyna z trimetoprimem u kotów (30).

Obok antybiotykoterapii szeroko zalecana i stosowana jest płynoterapia, zwłaszcza przy: odwodnieniu, wstrząsie toksycznym, niedociśnieniu, zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej i zaburzeniach elektrolitowych.

Leki służące opróżnianiu macicy mają w wielu krajach inne wskazania rejestracyjne (ulotkowe), ale są skuteczne i rekomendowane na szeroką skalę w piśmiennictwie – także o charakterze podręcznikowym – do leczenia EPC.

Aglepriston

Od wprowadzenia na rynek europejski tego blokera receptorów progesteronowych jego zastosowanie kliniczne objęło między innymi zachowawcze leczenie EPC. Preparat ten jest obecnie lekiem pierwszego wyboru z uwagi na wysoką skuteczność oraz brak istotnych działań ubocznych. Dawka jednorazowa dla psów wynosi 10 mg/kg m.c. (9, 11, 21, 34). Taka sama dawka jest podawana kotom (16, 30). Nie ma potrzeby jej zwiększania do 15 mg/kg m.c., jak to jest wskazane w przypadku indukcji poronienia u kotek (12, 20).

Lek podaje się podskórnie, dwukrotnie w odstępie 24 g...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy