Więzadła poboczne
Przedruk fragmentu książki
Diagnostyka przyczyn kulawizn u psów.
Anatomia czynnościowa, rozpoznanie i leczenie,
Wyd. Galaktyka, 2018.
Przeprowadza się badanie palpacyjne więzadeł pobocznych przyśrodkowego i bocznego. Powinny one przebiegać pomiędzy kością ramienną a głową kości promieniowej (po stronie bocznej) bądź pomiędzy kością ramienną a kością łokciową (po stronie przyśrodkowej). Stabilność więzadeł dodatkowo sprawdza się poprzez odwodzenie i przywodzenie kończyny oraz ustawienie jej w pozycji rotacji wewnętrznej, nawracania (pronatio) lub zewnętrznej, odwracania (supinatio), przedramienia przy zgiętym i wyprostowanym stawie łokciowym (ryc. 5.1).
Wyniki badania i diagnostyka różnicowa
- Odwiedzenie o więcej niż 30°:
-zerwanie więzadła pobocznego przyśrodkowego. - Głowa kości promieniowej przemieszczona dobocznie:
-zwichnięcie przedramienia na stronę boczną (doboczne zwichnięcie łokciowe). - Zwiększony zakres ruchu odwracania:
-niestabilność bloczka kości ramiennej. - Zwiększony zakres ruchu nawracania:
-niestabilność przyśrodkowa.
Anatomia
- Zarówno więzadło poboczne przyśrodkowe, jak i boczne rozdzielają się na wysokości więzadła pierścieniowatego (ryc. 5.2). Przyczepy więzadeł położone są ekscentrycznie w stosunku do osi obrotu stawu, co powoduje, że w położeniu środkowym stawu (= maksymalne napięcie więzadeł) dochodzi do jego „zatrzaśnięcia”.
- Więzado pierścieniowate: biegnie od wyrostka dziobiastego przyśrodkowego do więzadła pobocznego bocznego i wyrostka dziobiastego bocznego.
- Więzadło skośne: biegnie od bocznej krawędzi otworu nadbloczkowego na stronę przyśrodkową do kości promieniowej i do przyczepu więzadła pobocznego przyśrodkowego.
- Więzadło [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii