Urazy głowy – najnowsze informacje

Urazy głowy – najnowsze informacje

Rola diagnostyki obrazowej w ocenie urazów głowy

W ciągu ostatniej dekady lepsze rozumienie roli diagnostyki obrazowej pozwoliło na bardziej zaawansowaną ocenę urazowego uszkodzenia mózgu u pacjentów weterynaryjnych. Trzeba jednak pamiętać, że zaawansowana diagnostyka obrazowa mózgu, z wykorzystaniem tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, powinna być zastrzeżona dla pacjentów nie reagujących na terapię początkową, lub dla pacjentów, których stan pogarsza się pomimo radykalnej terapii. Obie te techniki obrazowania wymagają znieczulenia, które może doprowadzić do destabilizacji stanu pacjenta z urazem głowy, chyba że pacjent znajduje się w stanie śpiączki. Diagnostyka obrazowa mózgu może pomóc w ocenie pęknięć kości czaszki, krwotoków lub zmian w obrębie tkanki nerwowej, choć do urazowego uszkodzenia mózgu z poważnymi deficytami neurologicznymi może dojść bez obecności pęknięć czaszki bądź innych ewidentnych zmian.

Radiogramy czaszki

Radiogramy czaszki mogą ujawnić złamania kości w obrębie jej sklepienia, lecz nie dostarczają żadnych informacji na temat stanu tkanki nerwowej mózgu (ryc. 1). Radiogramy czaszki czasem trudno się interpretuje z uwagi na nieregularność kości czaszki oraz konieczność znieczulenia do prawidłowego ułożenia pacjenta, co może być przeciwwskazane u pacjenta z urazem ostrym. Radiografie po urazie głowy nie powinny ograniczać się do czaszki. Wskazane jest wykonanie radiogramów kręgosłupa, klatki piersiowej i jamy brzusznej, aby ocenić pacjenta pod kątem występowania innych urazów.

Ultrasonografia

Ultrasonografia może służyć do ogólnej oceny stanu istoty szarej i białej mózgu poprzez ubytek w kości. Krwotok w obrębie mózgu na etapie ostrym jest hipoechogeniczny. Z czasem jednak krwotok może stać się hiperechogeniczny. Ultrasonografia dopplerowska może pozwolić na wykrycie przepływu krwi i pośrednią ocenę ciśnienia wewnątrzczaszkowego za pomocą oceny tętnicy podstawnej.

Tomografia komputerowa

Tomografia komput...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy