Premedykacja pacjentów geriatrycznych

Wyszukaj w serwisie

Premedykacja pacjenta geriatrycznego

Układ moczowy (nerki)

Normalne procesy starzenia powodują zmniejszenie funkcji filtracyjnych nerek na wiele sposobów. Obniżeniu ulega przepływ krwi przez nerki, co sprawia, że pacjent geriatryczny staje się bardziej podatny na niedokrwienie tego narządu. Dodatkowo z wiekiem spada liczba czynnych kłębuszków nerkowych, co powoduje obniżenie filtracji kłębuszkowej (GFR). Zmiany zachodzą również w kanalikach nerkowych, prowadząc do zmniejszenia wrażliwości kanalika dystalnego na hormon antydiuretyczny (ADH). Rezultatem tych zmian jest zmniejszona zdolność do reabsorpcji jonów sodu, a także zagęszczania moczu, co skutkuje z kolei ograniczeniem zdolności do korygowania zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, elektrolitów czy stopnia nawodnienia pacjenta, co sprawia, że staje się on tym samym wrażliwy jednocześnie na odwodnienie, jak i nadmierną podaż płynów. Dodatkowo czas półtrwania anestetyków wydalanych przez nerki w osoczu może być znacząco wydłużony, przez co konieczna będzie redukcja dawek leków znieczulenia u pacjentów geriatrycznych.

Starsi pacjenci są bardziej narażeni na rozwój niewydolności nerek wtórnie do znieczulenia ogólnego, ponieważ jego efekty mogą zaostrzać istniejące wcześniej patologie dotykające ten narząd. Znieczulenie ogólne zwykle wpływa na ograniczenie przepływu krwi przez kłębuszki i obniżenie GFR, podczas gdy procedury chirurgiczne skutkują często utratą krwi, hipowolemią i hipotensją, dodatkowo ograniczając perfuzję nerek (3, 7).

Wątroba

Z wiekiem masa wątroby ulega zmniejszeniu, prowadząc tym samym do ograniczenia jej funkcji fizjologicznych, m.in. metabolizmu leków. Zwiększa to czas półtrwania leku w osoczu, zależny od wydalania, metabolizmu i sprzężania [...]

Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Poznaj nasze serwisy