Polipy pochodzenia zapalnego u kotów – diagnostyka i możliwości leczenia chirurgicznego
Procedury diagnostyczne
Rozpoznanie schorzenia opiera się na badaniu klinicznym jamy ustnej, w tym badaniu palpacyjnym podniebienia miękkiego, rinoskopii, otoskopii, RTG głowy i TK głowy. Niektóre polipy mogą być ujawnione w tylnej części jamy ustnej już w trakcie badania klinicznego. Niemniej jednak wiele z nich bywa ukrytych za podniebieniem miękkim. Można je ujawnić w trakcie inspekcji jamy gardła, wykorzystując tępy haczyk, pociągając podniebienie ku przodowi, uwidoczniając różowawą masę polipa za podniebieniem miękkim.
Polipy wrastające w przewód słuchowy zewnętrzny mogą być widoczne podczas dokładnego otoskopowego i wideootoskopowego badania przewodu słuchowego zewnętrznego i błony bębenkowej. W badaniu tym są widoczne: zmiany w przewodzie słuchowym zewnętrznym, zmieniona błona bębenkowa, objawy zapalenia ucha zewnętrznego i zapalenia ucha środkowego.
Podczas badania jest stwierdzana znaczna ilość woskowiny i wydzieliny, która może być ropna lub krwawa. U większości kotów konieczne jest uspokojenie lub znieczulenie w celu przeprowadzenia tego badania.
Testy diagnostyczne są obowiązkowe w przypadku podejrzenia polipów zapalnych, obejmują badania:
- morfologiczne krwi,
- profil biochemiczny surowicy,
- analizę moczu oraz testy FeLV i FIV.
Badanie rentgenowskie pomaga w identyfikacji polipów części nosowej gardła (ryc. 1).
[...]którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii