Pacjent nefrologiczny a znieczulenia

Wyszukaj w serwisie

Pacjent nefrologiczny a znieczulenie – kiedy i czy warto powiedzieć „nie”

Pochodne fenotiazyny

Najczęściej stosowaną pochodną fenotiazyny w weterynarii jest acepromazyna – wywołuje zależny od dawki efekt anestetyczny, a jej działanie utrzymuje się około 1-6 h. Przy jej stosowaniu nie ma możliwości antagonizacji działania. Jest lekiem uspokajającym stosowanym do premedykacji. Nie ma potencjału analgetycznego. Acepromazyna blokuje działanie dopaminy w organizmie oraz jest lekiem z grupy antagonistów receptorów alfa-1-adrenergicznych, co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i obniżeniem ciśnienia krwi pacjenta poniżej norm mechanizmu autoregulacji. Istotne jest jednak to, że acepromazyna, pomimo wywołanej hipotensji, utrzymuje RBF i GFR u pacjentów psich i kocich.

Alfa-2-agoniści

Do grupy tych leków należą popularne leki sedujące i przeciwlękowe, takie jak deksmedetomidyna, medetomidyna i ksylazyna. Alfa-2-agoniści wykorzystywani do premedykacji stanowią ogromne obciążenie dla układu krążenia – poprzez zwiększenie oporu naczyniowego obniżają tętno, rzut serca oraz jego prawidłowe ukrwienie. Stosowanie medetomidyny powoduje zmniejszenie rzutu serca o około 60%, co bezpośrednio przekłada się na 50-proc. zmniejszenie przepływu krwi przez nerki. Dodatkowo należy pamiętać o ich potencjale diuretycznym, szczególnie w kontekście pacjentów z niedrożnością dolnych dróg moczowych.

Benzodiazepiny

Midazolam i diazepam są uważane za stosunkowo bezpieczne leki w znieczuleniu psów i kotów z chorobami nerek. Efekt uspokojenia osiągają poprzez wpływ na receptory GABA. Nie mają potencjału przeciwbólowego, chociaż przyczyniają się do zwiotczenia mięśni, co może zmniejszać dyskomfort pacjentów w określonych przypadkach. Są stosowane zarówno do premedykacji, jak i indukcji znieczulenia ogólnego. U pacjentów pobudzonych i w stanie ogólnym „dobrym” mogą spowodować paradoksalne pobudzenie.

Opioidy

Opioidy dzielą się na agonistów receptora mu (morfina, metadon, fentanyl, remifentanyl), częściowych agonistów receptora mu (buprenorfina...

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy