Na co zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu do znieczulenia? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Na co zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu do znieczulenia?

Justyna Maćkowiak

Manager ds. sprzedaży
Polnet Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. Komandytowa
www.polnet-wet.com
WWP_10_15_porady_eksperta_NA_CO_ZWROCIC_UWAGE_ZAKUP_SPRZETU_ZNIECZULANIE_JUSTYNA_MACKOWIAK

Stosowanie aparatu anestetycznego gwarantuje bezpieczeństwo w znieczulaniu: pacjentowi, właścicielowi pupila oraz anestezjologowi. W przeciwieństwie do znieczulenia iniekcyjnego nad znieczuleniem wziewnym mamy pełną kontrolę i w dowolnym momencie możemy przerwać podawanie anestetyku oraz przejść do procesu wybudzania pacjenta. Wszystkie aparaty oferowane przez naszą firmę są dedykowane dla weterynarii, posiadają kalibrowany parownik oraz działają w systemie VOC.

Oznacza to, że anestetyk podawany jest w żądanej ilości przez anestezjologa niezależnie od przepływu tlenu. Istotne przy wyborze aparatu jest to, aby był kompaktowy, tzn. nie zajmował zbyt wiele miejsca na sali operacyjnej, a także abyśmy mogli go swobodnie przemieszczać. Należy również zwrócić uwagę na prostotę obsługi, ponieważ gwarantuje ona komfort pracy z jednostką i często idzie w parze z niezawodnością.

Warto zakupić swój pierwszy sprzęt w firmie, która lekarzom rozpoczynającym swoją przygodę z anestezją wziewną pomoże stawiać „pierwsze kroki”, a także będzie wspierać pozostałych klientów licznymi szkoleniami z zakresu anestezjologii, prowadzonymi ze specjalistami. Pamiętajmy, że zakup aparatu anestetycznego to inwestycja nie na kilka, a na kilkanaście lat. Dlatego tak ważne są nienaganny serwis oraz gwarancja, która w przypadku parownika firmy Polnet wynosi aż 10 lat.

István Kovács

Sales & Marketing
www.medicaliapolska.pl
WWP_10_15_porady_eksperta_NA_CO_ZWROCIC_UWAGE_ZAKUP_SPRZETU_ZNIECZULANIE_ISTVAN_KOVACS

W ostatnich latach w anestezjologii weterynaryjnej coraz bardziej popularna jest narkoza wziewna. W przypadku zwierząt małych (do 10 kg) zalecamy proste aparaty z układami półotwartymi i zamkniętymi, działającymi w trybie oddechu manualnego i spontanicznego. Najlepiej, gdy zasilanie w tlen jest możliwe zarówno z butli, jak i z koncentratora, co obniża koszty eksploatacji. Rozmiar i budowa pochłaniacza mają duży wpływ na szybkość zasypiania i wybudzania pacjenta oraz na poziom zawilgocenia.

Ważnym aspektem jest dokładność w aplikacji anestetyków wziewnych. To uzyskujemy, gdy nasz aparat jest przystosowany do używania parowników, jak w medycynie u ludzi. Dużym wsparciem jest możliwość monitorowania stężenia gazów anestetycznych i pomiar kapnografii w monitorze funkcji życiowych.

Wielu lekarzy weterynarii używa aparatów z respiratorem anestezjologicznym. Typowe weterynaryjne respiratory współpracują prawie z każdym aparatem wziewnym. Są to jednak respiratory objętościowe do stosowania u zwierząt o wadze powyżej 5 kg.

Do znieczulania zwierząt poniżej 5 kg przydatne są respiratory mające jeden z trybów wentylacji ciśnieniowych (PCV lub PLV). Takie parametry posiadają tylko aparaty dla medycyny ludzkiej, szczególnie te dla dzieci i noworodków.

W przypadku użycia respiratora zaleca się stosowanie anestezji mieszanej, tj. jednoczesnej anestezji wziewnej i przewodowej przy użyciu pomp strzykawkowych.

Podstawowym wyposażeniem nowoczesnej sali operacyjnej jest także odciąg gazów poanestetycznych.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy