Na co zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu do znieczulenia? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Na co zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu do znieczulenia?

Decydując się na wybór aparatu anestetycznego, należy rozważyć przede wszystkim zakres wykonywanych usług oraz charakterystykę znieczulanych pacjentów.

Praktyka weterynaryjna wykonująca szerokie spektrum leczenia chirurgicznego (ortopedia, neurochirurgia, torakochirurgia) powinna zainwestować w sprzęt rozbudowany, złożony z jednostki podstawowej (aparat anestetyczny), respiratora (miech anestetyczny) oraz monitora funkcji życiowych (bardzo przydatny jest moduł analizujący stężenie gazów anestetycznych).

Zwykle w powyższe funkcje kompaktowo wyposażony jest sprzęt medyczny – zwłaszcza nowszej generacji – produkowany jako tzw. stanowisko anestetyczne. Oprócz systemu podaży i mieszania gazów anestetycznych integralną częścią tych urządzeń jest rozbudowany respirator anestetyczny o napędzie pneumatycznym sterowany elektronicznie.

Współczesne aparaty medyczne przystosowane są do znieczulenia noworodków, dzieci i dorosłych, stąd ich zastosowanie w praktyce weterynaryjnej jest pełne. Urządzenia te zaopatrzone są w szereg alarmów, do których należą m.in.: alarm bezdechu, alarm rozłączeniowy, alarm braku zasilania w gazy oraz niskiego ciśnienia w przewodach gazowych, alarm ciśnienia w drogach oddechowych, dolny i górny alarm stężenia tlenu i szereg innych.

Wszystkie te elementy znacząco zwiększają bezpieczeństwo pacjenta, niestety jednocześnie podwyższają cenę urządzenia. Najbardziej rozbudowane jednostki wyposażone są dodatkowo w zaawansowany system monitorowania pacjenta, najczęściej o budowie modułowej, co pozwala na odpowiednią konfigurację monitoringu w zależności od charakteru wykonywanych zabiegów (kardiochirurgia, neurochirurgia itp.).

Zwykle obsługa takich aparatów wymaga oddzielnego, specjalistycznego przeszkolenia personelu, jakkolwiek stosowanie tak zaawansowanego sprzętu znacząco poprawia komfort i bezpieczeństwo narkozy. Na rynku weterynaryjnym również dostępne są aparaty kompaktowe zawierające wbudowany respirator i niektóre z alarmów, jednak częściej prosty miech oddechowy stanowi oddzielne urządzenie, zwykle dokupywane po pewnym czasie użytkowania aparatu do narkozy.

Również sprzęt monitorujący lepiej dokupić oddzielnie (mobilność), mając na uwadze przy zakupie obecność modułu kapnometrycznego. Inwestycja w monitoring to współczesna konieczność, ponieważ bezpieczeństwo pacjenta opiera się nie tylko na zastosowanej formie znieczulenia, ale także na ciągłej kontroli parametrów krążeniowo-oddechowych.

dr n. wet. Piotr Skrzypczak
Katedra i Klinika Chirurgii
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
50-366 Wrocław, pl. Grunwaldzki 51

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy