Na co zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu do znieczulenia? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Na co zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu do znieczulenia?

Znieczulenie inhalacyjne stanowi od dawna standard postępowania anestezjologicznego w medycynie człowieka. Istnieje co najmniej kilka powodów wprowadzenia tej formy znieczulenia do praktyki weterynaryjnej. Po pierwsze – znieczulenie inhalacyjne to wygoda postępowania obejmująca nieograniczony czas trwania zabiegu, możliwość dostosowania poziomu narkozy do potrzeb operacyjnych oraz szybki powrót świadomości pacjenta.

Znieczulenie wziewne zwiększa też bezpieczeństwo operowanych zwierząt, ponieważ wymusza intubację, zapewniając drożność dróg oddechowych, oraz dostarcza w sposób ciągły tlen, zabezpieczając pacjenta przed hipoksją.

Ważnym elementem jest również poprawa wizerunku lecznicy wynikająca z powszechnego przekonania właścicieli o skuteczności i bezpieczeństwie tej formy anestezji.

Sprzęt do znieczulenia inhalacyjnego można zakupić w ramach tzw. rynku pierwotnego (nowy aparat dedykowany do celów weterynaryjnych) lub z obrotu wtórnego (zwykle sprzęt rekondycjonowany wycofany z medycyny człowieka). W aparatach weterynaryjnych wszystkie składowe sprzętu dobrane są pod kątem specyfiki znieczulania zwierząt. Większość dostępnych na rynku aparatów weterynaryjnych charakteryzuje się prostą budową i łatwą obsługą, stąd każda osoba w lecznicy szybko nauczy się stosowania tej formy znieczulenia.

Ze względu na różnice w wielkości pacjentów zestaw winien zawierać układ bezzwrotny (półotwarty), stosowany do znieczulania osobników poniżej 5-7 kg, oraz układ zwrotny, cyrkulacyjny, z kompletem rur (średnica wewnętrzna 15 i 22 mm) i worków oddechowych (od 0,5 do 3 litrów). Należy zwrócić uwagę, aby wszystkie elementy aparatu wykonane były z materiałów trwałych, łatwych do czyszczenia i dezynfekcji. Zalecane jest, aby części przeźroczyste (zastawki, pochłaniacz dwutlenku węgla) umieszczone były w sposób ograniczający możliwość ich mechanicznego uszkodzenia.

Ważne, aby aparat anestetyczny wyposażony był w manometr wskazujący ciśnienie w drogach oddechowych oraz w obejście tlenowe, tzw. bypass, pozwalające na szybką zmianę stężenia gazów anestetycznych.

Nierzadko aparat do znieczulenia wykorzystywany może być w różnych pomieszczeniach (np.: sala operacyjna, pracownia radiologiczna, gabinet stomatologiczny itp.), stąd zalecane jest, aby był to sprzęt lekki i mobilny, np. umieszczony na statywie jezdnym. W takich przypadkach wskazane jest, aby w lecznicy/klinice znajdował się system rozprowadzenia gazów. Ze względu na ochronę personelu zalecany jest również zakup systemu ewakuacji gazów anestetycznych (czynny lub bierny).

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy