Minimalnie inwazyjne techniki redukcji złamań z użyciem osteosyntezy płytkowej u małych zwierząt

Minimalnie inwazyjne techniki redukcji złamań z użyciem osteosyntezy płytkowej u małych zwierząt

Minimalnie inwazyjna osteosynteza płytkowa (MIPO, ang. minimally invasive plate osteosynthesis) u małych zwierząt polega na zastosowaniu płytki kostnej, zwykle w sposób mostujący, bez wykonywania dostępu chirurgicznego w celu odsłonięcia miejsca złamania (1). Leczenie złamania trzonu kości za pomocą MIPO zwykle nie wymaga anatomicznej redukcji złamania. Celem jest redukcja funkcjonalna, która przywraca długość kości oraz jej prawidłowe ustawienie w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i osiowej. Redukcję pośrednią stosuje się w celu uzyskania funkcjonalnej redukcji złamania bez otwierania miejsca złamania. Takie podejście sprawia, że odłamy złamania pozostają połączone z sąsiadującymi tkankami miękkimi. Jest to klucz do lepszego gojenia się kości, ponieważ żywotna, unaczyniona kość, szybko zespala się poprzez tworzenie kalusa (2).

Pośrednia redukcja to „ślepa” repozycja fragmentów kości przy użyciu określonych technik dystrakcji i translacji. Metoda ta polega na repozycji fragmentów i przywróceniu długości kości poprzez dystrakcję końców kości zamiast manipulowania w miejscu złamania. Osiąga się to za pomocą oddalonego narzędzia, dzięki czemu nie dochodzi do naruszenia tkanek miękkich wokół miejsca złamania. Redukcja pośrednia może wymagać ekspozycji w celu zastosowania urządzeń redukcyjnych, ale nie do wizualizacji miejsca złamania.

Ogólną zasadą redukcji pośredniej jest wykorzystanie napięcia mankietu tkanek miękkich wokół złamania, by pośrednio zredukować i ustabilizować odłamy złamania. Cel ten można osiągnąć poprzez przyłożenie sił do przylegających segmentów kostnych albo do nasady lub przynasady złamanej kości. Tę pierwszą powszechnie określa się mianem ligamentotaksji (3). Stół trakcyjny i techniki podwieszania kończyn są tego najlepszymi przykładami. W tym drugim przypadku, podczas oddalania końców kości, naprężenia tkanek miękkich otaczających miejsce złamania prowadzą odłamy do repozycji. Przykładami takich rozwiązań są: zespolenie śródszpikowe ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy