Laser chirurgiczny CO2 w praktyce weterynaryjnej małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Laser chirurgiczny CO2 w praktyce weterynaryjnej małych zwierząt

Wpływ promieniowania lasera CO2 na tkankę

Podstawowa różnica w zastosowaniu lasera do celów terapeutycznych i chirurgicznych wiąże się z czasem ekspozycji tkanki i ilością dostarczanej do niej mocy. Cięcie tkanek wymaga krótkiego czasu ekspozycji oraz wysokiej gęstości mocy. Należy również uwzględnić rodzaj ciętej tkanki oraz długość emitowanej przez laser fali. Światło lasera padające na tkankę może ulec odbiciu, refrakcji, transmisji, rozproszeniu lub absorpcji (2, 5). Na skutek absorpcji energii lasera przez tkankę docelową dochodzi do reakcji fotochemicznych, fotoplazmolitycznych lub fototermicznych.

Najbardziej pożądany w chirurgii laserowej efekt cięcia otrzymuje się w procesie waporyzacji (odparowania). Zachodzi on w tkankach, w których temperatura przekroczyła 100°C – woda wewnątrzkomórkowa jest w stanie wrzenia, a elementy stałe zostają przekształcone w gaz i dym. Wzrost temperatury powyżej 110°C skutkuje karmelizacją i karbonizacją, a w temperaturze 350°C tkanka zaczyna się żarzyć (5). Ze względów praktycznych ta wiedza jest niezwykle istotna – w trakcie zabiegu wszelkie zwęglenia tkanki należy niezwłocznie usuwać za pomocą gazika nasączonego płynem fizjologicznym. W przeciwnym razie zwęglona tkanka będzie pochłaniać promieniowanie, powodując uszkodzenia termiczne tkanek przylegających, powodując ból, obrzęk, większą podatność na infekcje oraz przedłużone gojenie się rany.

Maksymalny stopień absorpcji promieniowania jest kluczowym elementem prawidłowego zastosowania lasera. Jednocześnie należy minimalizować negatywne efekty optyczne, takie jak odbicie, transmisja czy rozproszenie wiązki. Jak już wspomniano, stopień absorpcji zależy od rodzaju tkanki oraz długości fali promieniowania, efekt jest również zależny od gęstości dostarczonej mocy. Dzięki tym właściwościom można dokonać dokładnej selekcji tkanki, którą zamierza się usunąć. Większość tkanek miękkich składa się w głównej mierze z wody, która, podobnie jak i tkanka tłuszczowa, absorbuj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy