Choroby dysplastyczne stawu łokciowego u psa. Etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie
Głowa kości promieniowej, caput radii (poz. 7 na ryc. 1), ma dołek głowy kości promieniowej, fovea capitis radii, który w stawie ramienno-promieniowym zestawia się z główką kości ramiennej. Na stronie doogonowej głowa ma wypukły obwód stawowy (poz. 8 na ryc. 1 – linia kreskowana), który styka się z wklęsłym wcięciem promieniowym na kości łokciowej, incisura radialis (poz. 9 na ryc. 1 – linia kreskowana), na kości łokciowej i tworzą staw promieniowo-łokciowy bliższy. Obwód stawowy jest dłuższy od stykającego się z nim wcięcia promieniowego. Guzowatość głowy, protuberantia caput radii (poz. 10 na ryc. 1), po którym ślizga się ścięgno początkowe mięśnia odwracacza, m. supinator.
Szyjka kości promieniowej, tuberositas radii (poz. 11 na ryc. 1), ma guzowatość kości promieniowej, tuberositas radii (poz. 12 na ryc. 1), która jest miejscem przyczepów ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia i ścięgna mięśnia ramiennego oraz ramienia doczaszkowego więzadła pobocznego przyśrodkowego łokcia. Na bocznym brzegu szyjki leży niewielka guzowatość (poz. 13 na ryc. 1), na której przyczepia się ramię doczaszkowe więzadła pobocznego bocznego łokcia.
Wyrostek łokciowy, olecranon (poz. 14 na ryc. 1), ma guz wyrostka łokciowego, tuber olecrani (poz. 15 na ryc. 1), oraz wyrostek łokciowy dodatkowy, processus anconaeus (poz. 16 na ryc. 1). Guz wyrostka łokciowego ma tępą wyniosłość na stronie doogonowej oraz dwie ostre listwy mięśniowe do przyczepu mięśnia trójgłowego ramienia.
Na doczaszkowym przyśrodkowym brzegu wyrostka łokciowego, między guzem wyrostka łokciowego a [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii