Chemioterapia jako metoda leczenia przeciwnowotworowego w praktyce weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Chemioterapia jako metoda leczenia przeciwnowotworowego w praktyce weterynaryjnej

Chemioterapia - działania niepożądane

Działania niepożądane, które mogą pojawić się u pacjentów podczas chemioterapii, są ściśle powiązane z toksycznością leków chemioterapeutycznych. Najczęstszymi, zgłaszanymi przez właścicieli zwierząt są zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Jest to często związane z destrukcyjnym działaniem leków cytostatycznych wobec komórek błony śluzowej jelita i żołądka.

Ostre wymioty zdarzają się przeważnie w ciągu pierwszych 24 godzin po podaniu chemioterapii i mają związek ze stymulacją ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za wywoływanie torsji. W celu zahamowania wymiotów, nudności i braku apetytu prewencyjnie podaje się leki działające ośrodkowo. Najlepiej sprawdza się maropitant w dawce 1-2 mg/kg m.c. podany podskórnie, dożylnie lub doustnie 1x na dobę.

Opóźnione wymioty oraz nudności występujące po 24 godzinach od aplikacji leku są zazwyczaj skutkiem obumierania enterocytów. Można je dość łatwo kontrolować przy użyciu wspomnianego maropitantu, ondansetronu czy metoklopramidu. Przeważnie są to lekkie, samoograniczające się stany, jednakże w przypadku złej kondycji ogólnej, adypsji lub odwodnienia niezbędne może być podanie odpowiedniej terapii wspomagającej.

Biegunki u pacjentów po podaniu leków cytotoksycznych (np. doksorubicyny) występują zwykle pod postacią łagodnego eneterocolitis. Jeśli mamy do czynienia z intensywną jego formą bądź biegunką z krwią należy wdrożyć odpowiednie leczenie (np. metronidazol 15-20 mg/kg m.c., 2x dziennie, i.v. lub p.o.; loperamid 0,08 mg/kg m.c., 3x dziennie, p.o.; leki na bazie bizmutu, kilka razy dziennie, p.o.).

Zanikający apetyt u pacjentów poddawanych leczeniu przeciwnowotworowemu to problem dotykający przede wszystkim koty, który może się przekształcić w stan niedożywienia (8). U zwierząt z hiporeksją stosujemy dietę bogatą w tłuszcz oraz białko, które są znanymi wzmacniaczami smaku karmy (9). W zaawansowanych przypadkach dysfagii wykorzystujemy lecznicze stymulatory apetytu ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy