Chemioterapia jako metoda leczenia przeciwnowotworowego w praktyce weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Chemioterapia jako metoda leczenia przeciwnowotworowego w praktyce weterynaryjnej

Wzrost nowotworu charakteryzuje długi okres latentny z frakcją szybkiego wzrostu, kiedy nie obserwujemy żadnych symptomów jego rozwoju (1) (wyk. 1). Przeważnie dopiero po przekroczeniu określonej masy guza (zwykle powyżej 1 cm3), właściciele zwierząt zauważają pierwsze objawy choroby i zgłaszają się do lekarza weterynarii. W większości przypadków u pacjentów wdrażamy jedną z powszechnie dostępnych metod leczenia – zabieg chirurgiczny lub podanie chemioterapeutyków. Po osiągnięciu masy nowotworu powyżej 1 g zwykle dochodzi do postępującego spowolnienia jego wzrostu. Śmierć organizmu następuje najczęściej po przekroczeniu ilości biliona komórek nowotworowych (1, 2).

Chemioterapia jest rodzajem leczenia przeciwnowotworowego, w którym stosuje się jeden lub więcej leków cytostatycznych (środków chemioterapeutycznych) (ryc. 1). Może być ona podawana z zamiarem wyleczenia pacjenta [co prawie zawsze wiąże się z kombinacją leków podawanych naprzemiennie (3, 4)], wydłużenia jego życia lub zmniejszenia objawów związanych z nowotworem (tzw. chemioterapia paliatywna).

Zdrowe, niezmienione komórki regenerują się szybciej i efektywniej niż komórki nowotworowe, podczas gdy każda podana dawka leku cytostatycznego skutecznie zabija stałą część komórek nowotworowych.

Ten fakt wykorzystywany jest w leczeniu frakcjonującym, które pozwala na odnowę prawidłowych komórek organizmu w przerwach między podawaniem leków cytostatycznych. Okres podawania leków cytostatycznych i następująca po nim przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami wspólnie są nazywane cyklem leczenia (5).

Chemioterapia zwykle obejmuje podawanie środków chemioterapeutycznych w maksymalnej tolerowanej dawce (ang. maximum tolerated dose – MTD). Ma to na celu zahamowanie lub zabicie szybko dzielących się komórek nowotworowych przy jednoczesnej minimalizacji działań niepożądanych. W ostatnich latach coraz częściej stosowaną alternatywą do klasycznej, konwencjonalnej chemioterapii jest tzw. chemioterapia metronomicz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy