Chcę być głosem zwierząt, a często ich los jest taki, że nie da się przebierać w słowach – lek. wet. Przemysław Łuczak
Lek. wet. Przemysław Łuczak jest specjalistą chorób zwierząt nieudomowionych oraz chorób zwierząt futerkowych oraz absolwentem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Już za chwilę do jego specjalności dołączy psychologia, o której wiedzę z poszerza na SWPS w Sopocie. Niektórzy znają go lepiej jako EgzooVeta, który edukuje właścicieli „egzotyków”, prowadzi swoją firmę szkoleniową EgzooEdu oraz rozwija fundację pomagającą gadom – Help4Herps. Swoich pacjentów leczy w Trójmiejskiej Klinice Weterynaryjnej w Gdańsku, jednocześnie angażując się w social mediach oraz prowadząc bloga i podcast dla lekarzy weterynarii z umiejętności miękkich i marketingu – vetlifestyle.pl, Od lat oddaje się swoim pasjom: sportom walki (MMA), bieganiu oraz samorozwojowi. Od niedawna dumny tata Olka i opiekun Frei.
Od naszej ostatniej rozmowy minęły prawie dwa lata. Wtedy dopiero planował Pan start Gadziego Azylu Fundacji Help4Herps. Jak rozwinął się ten projekt od momentu jego otwarcia?
Obecnie Azyl funkcjonuje już w pełni. Mamy podpisaną umowę z miastem na przetrzymywanie gadów odebranych z interwencji EKO patrolu straży miejskiej. Posiadamy sporą grupę zwierząt, których opiekunowie się zrzekli, a także tych, które trafiły do nas z innych źródeł – znalezione w kontenerze na statku lub w hotelowym pokoju po gościu z Ameryki Południowej. Mam sztab zaangażowanych wolontariuszy, którzy wkładają w to całe serce. Pojawiamy się na giełdach i wystawach terrarystycznych, gdzie promujemy świadomą terrarystykę, a nawet jesteśmy zapraszani do telewizji i radia, gdzie staramy się odczarować wizerunek gadów w społeczeństwie i zwrócić uwagę na ich ból i problem bezdomności.
Zwierzaki trafiają do Was z interwencji i otrzymują szansę na nowy dom. Jak wygląda proces adopcyjny?
Chętne osoby wypełniają ankietę adopcyjną. Na tym etapie już jesteśmy w stanie wstępnie ocenić, kto rzeczywiście chce zająć się zwierzęciem na poważnie, a kto chce po prostu zrealizować swoją zachciankę. Umawiam się z takimi osobami na rozmowę telefoniczną i spotkanie, omawiamy szczegóły i tak zwierzaki znajdują nowy dom. Zdarza mi się również znaleźć opiekunów wśród moich klientów, bo są to osoby mocno zaangażowane w swoje zwierzaki.
Fundacja zgromadziła wokół siebie spore grono wolontariuszy, można ich poznać na Waszej stronie. Kim są osoby, które wspierają tę inicjatywę, i jak można do Was dołączyć?
W naszej ekipie są biolodzy, studenci weterynarii, technicy weterynarii i pasjonaci terrarystyki. Wystarczy do nas napisać maila i powiedzieć kilka słów o sobie. Jeśli nadajemy na tych samych pozytywnych falach, to witamy w ekipie!
W tym roku odbyła się druga edycja „Eksplozji egzotyki”. Czym jest ta inicjatywa i jakim celom służy?
Jest to wydarzenie na dwa sposoby wyjątkowe. Sam prowadzę firmę szkoleniową Egzooedu.pl, wyspecjalizowaną w nauczaniu ze zwierząt egzotycznych i małych ssaków, więc mam spore doświadczenie w organizowaniu tego typu wydarzeń.
„Eksplozja egzotyki” była pierwszą konferencją online dotyczącą tematyki zwierząt egzotycznych, a jednocześnie wielkim wydarzeniem charytatywnym, wszystkie środki zostały przekazane na modernizację i podopiecznych azylu fundacji Help4Herps.
Wiem, jakie nasze środowisko jest otwarte, by wspierać takie prozwierzęce działania, więc bez problemu udało zebrać się ekipę lekarzy – prelegentów, którzy przygotowali wykłady. Efekt przeszedł moje oczekiwania i udało się zebrać kwotę, która pomogła w dużej części wyremontować budynek fundacji i pokryć bieżące rachunki.
Uważam, że to bardzo fajna sprawa – móc uczyć się i jednocześnie pomóc innym. No, ale nie odbyłoby się to bez zaangażowania prelegentów z każdego końca Polski.
Jak jeszcze można wesprzeć Was w działaniu?
Naszym głównym problemem są oczywiście finanse – opłata rachunków i koszty remontów. Mam to szczęście, że odpadają mi koszty leczenia zwierząt, gdyż wszelkie badania wykonuje samodzielnie – więc to tylko kwestia leków. W obecnej sytuacji dobijają nas głównie rachunki za prąd. Nie posiadamy żadnych partnerów strategicznych, więc co 2 miesiące jest nerwówka, czy uda się uzbierać na rachunki. Dlatego największym wsparciem są dla nas pieniądze, które zbieramy na różnego typu zbiórkach internetowych.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
W ostatnich dekadach hodowla bydła mlecznego przeszła znaczącą transformację. Dzięki zaawansowanej selekcji genetycznej i udoskonalonym praktykom żywieniowym wydajność mleczna krów imponująco wzrosła. Jednak ten postęp nie jest pozbawiony wyzwań, wysokowydajne krowy okazały się bardziej podatne na różnorodne schorzenia metaboliczne i reprodukcyjne. W tym kontekście mykotoksyny zyskały na znaczeniu jako istotny, choć wciąż nie w pełni […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]