Białkomocz – algorytm postępowania diagnostycznego i terapeutycznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Białkomocz – algorytm postępowania diagnostycznego i terapeutycznego

Strata białka z moczem jest w miarę stała w ciągu doby, podobnie wydzielanie kreatyniny nie zmienia się w czasie, dzięki czemu można pominąć zmienną, jaką jest objętość moczu. Specjalistyczne laboratoria weterynaryjne dysponują odpowiednimi środkami do oznaczenia wartości obu tych parametrów w moczu, więc oznaczenie UPC jest już standardem w ich ofercie.

Interpretacja otrzymanego wyniku UPC zależy od gatunku zwierzęcia, wartości świadczące o proteinurii są inne u psów i u kotów (tab. 1). W przypadkach wątpliwych, gdy wartości niejednoznacznie wskazują na białkomocz, należy badanie powtarzać w odstępach około dwóch tygodni, by sprawdzać utrzymanie się poziomów. Relacja UPC pozwala pośrednio kontrolować przebieg procesów patologicznych i modyfikować zaleconą terapię (4).

WWP_5_15_choroby_wewnetrzne_BIALKOMOCZ_TAB_1
Tab. 1. Stosunek białka do kreatyniny w moczu (5)

W celu postawienia ostatecznego rozpoznania białkomoczu należy podjąć próbę lokalizacji miejsca „przecieku” białka do moczu. Różnicowanie białek moczu pozwala na umiejscowienie procesu patologicznego w obrębie układu wydalniczego, a nawet w obrębie struktur samych nerek. Wyspecjalizowane laboratoria weterynaryjne opierają się głównie na żelu poliakrylamidowym (SDS-PAGE), wykonując klasyczną elektroforezę białek moczu.

W białkomoczu kłębuszkowym selektywnym do przesączu przedostają się białka o mniejszej średnicy (np. albuminy, transferryny), w nieselektywnym masa cząsteczkowa przedostających się protein może już być większa (np. IgG, IgM). W przypadku białkomoczu cewkowego w wyniku upośledzenia wchłaniania zwrotnego białek o bardzo małej masie cząsteczkowej w moczu można [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy