Wrażliwość psa na bodźce dźwiękowe - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wrażliwość psa na bodźce dźwiękowe

Co poradzić właścicielowi psa wrażliwego na huk?

Poniżej zamieszczono porady dla właścicieli czworonogów wrażliwych na odgłosy petard, wystrzałów, huku.

Jeżeli wiadomo, że pies boi się odgłosów petard, strzałów i huku, należy maksymalnie ograniczyć narażanie go na te bodźce. Ograniczyć sytuacje stresujące związane z przewidywaniem, tak aby pies nie zaobserwował nadchodzącego wrażliwego bodźca. Zazwyczaj psy przejawiające zachowania lękowe czy fobie dźwiękowe i wrażliwe właśnie na huki mają podczas tej nocy więcej stresu bo:

  1. działa na nich bodziec dźwiękowy wywołujący lęk,
  2. nie chcą jeść, a więc są głodne, spada poziom cukru, a co za tym idzie – i nastrój,
  3. nie chcą wyjść na spacer, a więc odczuwają dyskomfort związany z wypróżnianiem,
  4. zazwyczaj generalizują sytuacje i bodźce z nimi związane; taki stan może utrzymywać się kilka dni, a nawet tygodni,
  5. w miarę nasilania się odgłosów starają się oddalić od ich źródła i wpadają w panikę,
  6. nieustannie szukają bezpiecznego miejsca, bardzo silnie się przy tym eksploatując.

Podsumowanie

Praca nad omawianym zachowaniem nie jest prosta. Wymaga czasu, konsekwencji, cierpliwości i zaangażowania opiekuna psa. Tak mocno zagruntowanego stanu nie da się odczulić z dnia na dzień. Świadomość właścicieli psów jest coraz większa, ale brakuje wytrwałości w dążeniu do celu. W przypadku osobników z fobią dźwiękową należy przygotować się do wystrzałów wcześniej (minimum miesiąc) wspólnie ze specjalistami: behawiorystą i lekarzem weterynarii. Niewskazane jest praktykowanie z rozpiską porad wyszukanych w internecie. Bezpieczniej skontaktować się z behawiorystą. Specjaliści (behawiorysta i lekarz weterynarii) opracują środki zaradcze na czas kryzysowy. Jednak praca nad zmianą reakcji psa na „bodziec wrażliwy” wymaga dalszych konsultacji specjalistycznych i rehabilitacji zachowania. Można poprosić lekarza weterynarii o zabezpieczenie farmakologiczne.

Z behawiorystą psim ustalić, jak ten dzień powinien wyglądać, jeżeli chodzi o wyciszanie i unikanie „przepowiadaczy” wyzwalających lęk. Ustalić plan awaryjny, w przypadku kiedy mimo wszystkich przygotowań pies się zorientuje i zacznie przejawiać zachowania lękowe. Przynajmniej na trzy tygodnie przed, jak i w trakcie wystrzałów można rozpylać „psie feromony”, założyć pupilowi obrożę z uspokajającymi składnikami takimi jak: melisa, lawenda, rumianek. Niezależnie należy zacząć terapię polegającą na odczulaniu psa na dźwięki. W domu przygotować bezpieczne miejsca dla czworonoga. Jak już wcześniej wspominałam, psy zazwyczaj wybierają jako bezpieczne, ciche miejsce łazienkę. Zadaniem opiekuna jest sprawienie, by w wybranym przez psa lub przez człowieka miejscu pies czuł się swobodnie, miał dostęp do wody, smakowitych przekąsek czy ulubionych zabawek. Okna należy zasłonić. Zagłuszyć wystrzały, np. muzyką, na którą pies reaguje pozytywnie (autorka poleca muzykę relaksacyjną, ale należy wcześniej sprawdzić reakcję psa), ograniczyć zamieszanie w domu i zachowywać się naturalnie.

Jeżeli opiekunowie planują pozostawić psa samego w domu podczas nocy sylwestrowej, powinni zadbać o doświadczoną osobę do towarzystwa, „psią nianię”, albo wybrać odpowiedni hotel dla psa. Z jednym i drugim pies powinien wcześniej się zapoznać. Jeżeli ma mieć podawane leki uspokajające, opiekun psa powinien o tym fakcie poinformować osoby, którym oddaje psa pod opiekę. Pies pod wpływem środków farmakologicznych nie powinien zostawać sam w domu!
mgr Katarzyna Bargiełowska
behawiorysta
instruktor szkolenia psów
Akademia 4 Łapy
www.akademia4lapy.pl

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy