Wrażliwość psa na bodźce dźwiękowe - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wrażliwość psa na bodźce dźwiękowe

bodźce dźwiękowe
fot. thinkstock
Dźwięki towarzyszą psom i ludziom na co dzień. Spośród gamy codziennych dźwięków można wyróżnić takie, które towarzyszą wyjątkowym okolicznościom, zdarzeniom, przypadkowi. Codzienność jest dobrze znana i zazwyczaj nie robi wrażenia na pacjentach.

Oczywiście można zauważyć w zachowaniu psa, że za określonym odgłosem nie przepada i w związku z tym go unika, ewentualnie oddala się od niego lub reaguje wokalizacją. Chodzi o spokojne zachowanie psa w kontakcie z dźwiękiem, bez lęku, paniki czy fobii.

Obserwując otoczenie, zauważamy pewne zachowania psów, które związane są niejako z bodźcami dźwiękowymi przypisanymi porze roku. I tak w okresie letnim występuje wrażliwość psów na dźwięki związane z ruchem ulicznym i nasilonym występowaniem dźwięku związanego z poruszaniem się np. motocyklistów, a co za tym idzie – uwrażliwieniem psów na dźwięk gaźników i „ryk silnika”, dźwięk rolek i deskorolek, dźwięk związany z ruchem powietrznym: samoloty, helikoptery (na które psy częściej reagują latem niż zimą). Nie sposób pominąć odgłosów związanych z burzą (grzmoty, wyładowania atmosferyczne).

W okresie zimowym bodźcem dźwiękowym, na który reagują psy, są np. pługi śnieżne, dźwięk słyszany podczas ręcznego odśnieżania nawierzchni i oczywiście odgłosy związane z wystrzałami petard – zazwyczaj w okresie świąt i Nowego Roku.

Niezależnie od pory roku warto wyróżnić:

  • Dźwięki związane z regionem, np. maszyny rolnicze, motorówki, odgłosy dużego miasta, puszczy czy odgłosy pochodzące ze stoków górskich. W zależności od lokalizacji występowanie wymienionych bodźców może być bardziej lub mniej nasilone lub może w ogóle nie występować.
  • Dźwięki towarzyszące i charakterystyczne tylko konkretnej rodzinie, jej miejscu zamieszkania i rytuałom dnia powszedniego.

Nasilenie i inność odgłosów związane są z miejscem i zagospodarowaniem terenu. W środowisku, w którym pies się wychowuje i dorasta stopniowo poznaje dźwięki i zazwyczaj przywyka do nich. Podczas podróży czy zmiany miejsca zamieszkania możemy spotkać się z tym, że na nowym terenie pojawi się jakiś dźwięk, na który pies zareaguje, a nawet się go wystraszy.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy