Postępowanie terapeutyczne w przypadku fobii dźwiękowej u psów
Reakcje lękowe u psów najczęściej wywoływane są przez określone bodźce dźwiękowe: fajerwerki, grzmoty, strzały, huki. Cechami charakterystycznymi tego rodzaju dźwięków są wysokie natężenie mierzone w dB i duża impulsywność polegająca na występowaniu krótkich serii dźwięków o wysokim natężeniu. W związku z ograniczonymi możliwości przystosowania się psiego ucha do tego typu dźwięków często powodują one stres i reakcje lękowe.
Badanie Breeda przeprowadzone w 1997 r. pokazało, że psy narażone na dźwięki o natężeniu 95dB wykazywały silne objawy stresu.
Przykładowe natężenia dźwięków mogących powodować reakcje lękowe u psów:
- strzał z pistoletu – 130 dB,
- fajerwerki – 70-110 dB,
- grzmoty – 120 dB,
- silnik samochodowy – 90 dB.
Do przeprowadzenia prawidłowej klasyfikacji problemu niezbędna jest znajomość podstawowej terminologii różnicującej zaburzenia lękowe, jak: strach, lęk i fobia.
Strach to prawidłowa odpowiedź organizmu na działanie rzeczywistego, zagrażającego bodźca, która składa się z reakcji fizjologicznej i emocjonalnej, wpływających na zmianę zachowania. Zmiana zachowania w takim przypadku jest ustrukturyzowana i polega na unikaniu i ucieczce.
Lęk to negatywny stan emocjonalny związany z przewidywaniem nadchodzącego z zewnątrz lub pochodzącego z wewnątrz organizmu niebezpieczeństwa (niekoniecznie rzeczywistego), objawiający się jako: niepokój, uczucie napięcia, skrępowania, zagrożenia. W [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii