Możliwości doraźnego zastosowania pregabaliny w terapii...

Możliwości doraźnego zastosowania pregabaliny w terapii zaburzeń lękowych u kotów

Badanie lekarsko-weterynaryjne, jak również przewiezienie kota do lecznicy należą do najbardziej traumatycznych zdarzeń w życiu kotów (ryc. 1). Nic dziwnego, że opiekunowie zwierząt, chcąc oszczędzić im stresu, rezygnują z prewencyjnych badań lub odwlekają wizytę u lekarza weterynarii do momentu, w którym stan kota jest już na tyle zły, że nie można dłużej czekać na ewentualną poprawę. Niestety w wielu przypadkach powoduje to konieczność intensywnej terapii, która niestety jest dłuższa i bardziej stresująca, niż gdyby działanie zostało podjęte na początku trwania choroby.

W niektórych przypadkach obawa opiekuna przed reakcją kota na jazdę samochodem lub badanie lekarskie kończy się śmiercią zwierzęcia, ponieważ jest już za późno na skuteczną pomoc, W badaniu opublikowanym w 2011 roku, przeprowadzonym na podstawie wywiadu z opiekunami kotów w Stanach Zjednoczonych, wykazano, że aż 40% tych zwierząt nie było badanych przez lekarza weterynarii w ciągu roku poprzedzającego badanie, głównie ze względu na objawy stresu (w tym agresji) związanego z transportem lub wizytą w lecznicy (16).

W podobnym badaniu, opublikowanym trzy lata później, było jeszcze gorzej – aż 52% opiekunów kotów nie odwiedziło lekarza weterynarii ze swoim zwierzęciem (16), W Polsce w 2020 r. żyło 6,8 mln kotów (Statista.com), więc przy założeniu, że w naszym kraju również około połowa populacji zwierząt tego gatunku nie jest regularnie badana, daje liczbę 3,5 mln kotów rocznie. Nawet biorąc pod uwagę inne przyczyny unikania wizyt weterynaryjnych, takie jak koszty czy brak wiedzy na temat konieczności badań profilaktycznych, ogromna liczba zwierząt nie uzyskuje odpowiedniej pomocy na skutek problemów behawioralnych.

Działanie pregabaliny u kotów

W badaniu z udziałem kotów, mającym na celu określenie właściwości farmakokinetycznych pojedynczej dawki pregabaliny 4 mg/kg m.c. p.o., maksymalna koncentracja substancji we krwi występowała po 2,9 ± 1,2 godziny po podaniu, a okres półtrwania ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy