Mózg w jelitach – czy mikrobiota jelitowa może wpływać na zachowanie psów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mózg w jelitach – czy mikrobiota jelitowa może wpływać na zachowanie psów?

Zaburzenia zachowania psów stanowią coraz poważniejszy problem w medycynie weterynaryjnej. Są one często powodem porzucania tych zwierząt. Skład i rola mikrobioty jelitowej w ostatnich latach jest przedmiotem ciągłych badań, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, szczególnie u psów.

Ostatnie badania sugerują, że istnieje korelacja między składem mikrobioty a regulacją psychologiczną i behawioralną u tych zwierząt (2). Istnieją dowody, że skład mikrobioty jelitowej stymuluje oś jelitowo-mózgową (HPA), przez co wpływa ona na zmianę zachowań oraz poziom agresji u zwierząt.

Oś jelito – mózg (HPA)

Termin „oś jelito – mózg” odnosi się do dwukierunkowej biochemicznej komunikacji pomiędzy przewodem pokarmowym a mózgiem (3). Komunikacja ta odbywa się za pośrednictwem:

jelitowego układu nerwowego i nerwu błędnego,współczulnego układu nerwowego,osi podwzgórze – przysadka – nadnercze,układu odpornościowego,metabolitów drobnoustrojów (4, 5).

Komórki nerwowe, które budują wspomniany jelitowy układ nerwowy (ENS – ang. enteric nervous system), tworzą drugie największe skupisko neuronów w organizmie, które często nazywane jest „jelitowym mózgiem”. Kluczową rolę odgrywa tu nerw błędny, ponieważ komórki nerwowe komunikują się z ośrodkowym układem nerwowym za jego pośrednictwem (6). Bakterie są zdolne do wytwarzania substancji neuroaktywnych, w tym prekursorów neurotransmiterów, które mogą oddziaływać na oś jelitowo-mózgową, a w konsekwencji na układ nerwowy (7). Na skład mikrobioty jelitowej wpływ mają związki chemiczne, które są uwalniane z neuronów jelitowych.

Oś podwzgórze – przysadka – nadnercze

Bakterie wchodzące w skład mikrobioty jelitowej mają także zdolność do modulowania osi podwzgórze – przysadka – nadnercze, która indukuje uwalnianie kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Jego rolą jest regulacja odpowiedzi na bodźce stresowe. Długotrwały stres może doprowadzić do uruchomienia kaskady reakcji biochemicznych, których efektem będzie odpowiedź immunologiczna ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy