Czy mikrobiota jelitowa może wpływać na zachowanie psów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Mózg w jelitach – czy mikrobiota jelitowa może wpływać na zachowanie psów?

Zaburzenia zachowania psów stanowią coraz poważniejszy problem w medycynie weterynaryjnej. Są one często powodem porzucania tych zwierząt. Skład i rola mikrobioty jelitowej w ostatnich latach jest przedmiotem ciągłych badań, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, szczególnie u psów.

Ostatnie badania sugerują, że istnieje korelacja między składem mikrobioty a regulacją psychologiczną i behawioralną u tych zwierząt (2). Istnieją dowody, że skład mikrobioty jelitowej stymuluje oś jelitowo-mózgową (HPA), przez co wpływa ona na zmianę zachowań oraz poziom agresji u zwierząt.

Oś jelito – mózg (HPA)

Termin „oś jelito – mózg” odnosi się do dwukierunkowej biochemicznej komunikacji pomiędzy przewodem pokarmowym a mózgiem (3). Komunikacja ta odbywa się za pośrednictwem:

  • jelitowego układu nerwowego i nerwu błędnego,
  • współczulnego układu nerwowego,
  • osi podwzgórze – przysadka – nadnercze,
  • układu odpornościowego,
  • metabolitów drobnoustrojów (4, 5).

Komórki nerwowe, które budują wspomniany jelitowy układ nerwowy (ENS – ang. enteric nervous system), tworzą drugie największe skupisko neuronów w organizmie, które często nazywane jest „jelitowym mózgiem”. Kluczową rolę odgrywa tu nerw błędny, ponieważ komórki nerwowe komunikują się z ośrodkowym układem nerwowym za jego pośrednictwem (6). Bakterie są zdolne do wytwarzania substancji neuroaktywnych, w tym prekursorów [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy