Koprofagia – zachowanie właściwe dla zwierząt wolno żyjących, niepożądane dla towarzyszących - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Koprofagia – zachowanie właściwe dla zwierząt wolno żyjących, niepożądane dla towarzyszących

Koprofagia to zachowanie właściwe dla zwierząt dziko żyjących, ale niepożądane u zwierząt towarzyszących człowiekowi. Nazwa pochodzi od greckich słów: kopros – kał oraz phagein – jeść i definiuje tendencję zwierząt do zjadania własnych (autokoprofagia) lub cudzych odchodów. Koprofagię obserwuje się z wielu przyczyn, często u zwierząt niestabilnych emocjonalnie, nadpobudliwych i nadmiernie żarłocznych, tzw. „greedy eaters”. Badania nad tą grupą pozwoliły również wyodrębnić psy, u których nigdy nie obserwowano koprofagii, a ich zachowanie w odniesieniu do odchodów określono wręcz jako awersję (8). Przyczynę koprofagii upatruje się również w dysfunkcji narządów przewodu pokarmowego (gł. w chorobach trzustki), które zaburzają prawidłową równowagę w obrębie mikrobiomu jelit.

Autokoprofagia

Autokoprofagia jest najczęściej obserwowana u szczeniąt i wynika częściowo z naturalnej ciekawości prawidłowo rozwijającego się psa, który poznaje otoczenie wokół siebie. Jednocześnie brak wystarczających bodźców ze strony środowiska, ograniczona liczba zabawek, brak kontaktów z innymi osobnikami swojego gatunku i z człowiekiem powodują, że pies przenosi swoje zainteresowanie na przedmioty znajdujące się w najbliższym otoczeniu.

Przy braku reakcji właściciela, która powinna polegać na wzbogaceniu otoczenia zwierzęcia i nawiązaniu z nim bliższego kontaktu, pies utrwala wymyślone przez siebie, a dla człowieka niepożądane zachowanie. Koprofagia u szczeniąt może mieć również charakter „naśladowania” zachowania matki, która zjadając kał, czyści swoje legowisko. Niestety może ona również wynikać z braku higieny w boksie i/lub nieprawidłowych metod wychowawczych, związanych z karaniem psa za załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w domu.

W tym przypadku pies w obawie przed karą zjada swoje odchody. I jeżeli, postępując w ten sposób, unika kary, to utwierdza się w przekonaniu, że jego zachowanie jest właściwe i dlatego je powiela. Zauważono również, że brak właściwej hi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy