Bakteryjne zapalenie mięśnia sercowego i wsierdzia u psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Bakteryjne zapalenie mięśnia sercowego i wsierdzia u psa – opis przypadku

Bakteryjne zapalenie mięśnia sercowego i wsierdzia u psów jest rzadko diagnozowaną chorobą. Zmiany zapalne mogą obejmować mięsień sercowy i/lub wsierdzie aparatu zastawkowego, przedsionków, komór lub śródbłonek dużych naczyń krwionośnych. Zmiany zapalne wsierdzia najczęściej lokalizują się na zastawce dwudzielnej i aortalnej. Opisano, że zmiany częściej występują u psów ras średnich i dużych (1). Wydaje się jednak, że liczba przypadków może być znacznie większa, niż podaje literatura. Jest to związane z mało swoistymi objawami klinicznymi oraz trudnościami w postawieniu rozpoznania przyżyciowo. Do najczęstszych objawów klinicznych zapalenia wsierdzia u psów zaliczamy: gorączkę lub przedłużający się stan podgorączkowy, osłabienie, spadek apetytu, w niektórych przypadkach również duszność.

U części pacjentów, na skutek postępujących zmian na zastawkach, dochodzi do ich niedomykalności i wraz z rozwojem choroby pojawia się szmer sercowy. Definitywne rozpoznanie może być postawione na podstawie objawów klinicznych oraz spełnienia tzw. „głównych” kryteriów, do których zaliczamy dodatni wynik posiewu krwi oraz obecność zmian wytwórczych na zastawkach w badaniu echokardiograficznym (2). Jednym z czynników predysponujących do wystąpienia bakteryjnego zapalanie wsierdzia są wady wrodzone serca, a także wszelkie zmiany strukturalne tego narządu (6).

Najczęstszym czynnikiem wywołującym zapalenie wsierdzia są bakterie, ale mogą to być także grzyby lub wirusy. Do najczęściej izolowanych bakterii należą: Staphylococcus spp., Streptococcus spp. i Escherichia coli. W pojedynczych przypadkach izolowano bakterie z rodzajów: Pseudomonas, Proteus, Enterobacter, Erysipelothrix, Pasteurella, Bartonella i Corynebacterium, a także bakterie beztlenowe, takie jak: Bacterioides spp. oraz Actinomyces spp. (2, 4, 5, 7-10).

Wskazane jest leczenie w oparciu o wyniki badania mikrobiologicznego. Ze względu jednak na fakt, że opóźniałoby to wprowadzenie terapii, w leczeniu empiryczny...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy