Badanie układu moczowego psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie układu moczowego psów i kotów

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Badanie układu moczowego polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, wykonaniu badań podstawowych oraz dodatkowych.

Przystępując do badania układu moczowego naszych pupili, powinniśmy rozpocząć od dokładnego wywiadu z właścicielem. Objawy mogące świadczyć o problemach z drogami wyprowadzającymi mocz to przede wszystkim zaburzenia w oddawaniu moczu. Mogą one polegać na zwiększeniu lub zmniejszeniu częstotliwości oddawania moczu, niemożności oddania moczu czy też nietrzymaniu moczu. Sam mocz również może być zmieniony. Objawy te najczęściej występują w przypadku chorób układu moczowego, ale mogą towarzyszyć także innym jednostkom chorobowym. Na przykład często występujące łącznie polidypsja i poliuria są wspólne dla takich schorzeń jak: przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, moczówka prosta czy ropomacicze. Z kolei skąpomocz lub częstomocz może być jednym z objawów zarówno ostrej, jak i przewlekłej niewydolności nerek, a kamica pęcherza moczowego może występować jako schorzenie pojedyncze lub towarzyszyć zespoleniu wrotno-obocznemu. Podobnie jest z wrzodami żołądka, które mogą pojawić się u pacjentów z mocznicą.

Istotne jest także to, aby wypytać właściciela, jak wygląda sama czynność oddawania moczu. Czy zwierzę przyjmuje prawidłową postawę, czy mocz leci strumieniem ciągłym czy przerywanym oraz czy jest to świadome, czy też mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu. Należy tutaj także brać pod uwagę czynniki behawioralne, np. znaczenie terenu przez samce – szczególnie kocury. Gdy w czasie wywiadu zaczniemy podejrzewać, że problem dotyczy układu moczowego, w następnej kolejności powinniśmy zlecić badania krwi i moczu.

Niezbędny zakres badań, jakie należy przeprowadzić u pacjentów z zaburzeniami układu moczowego, obejmuje pełne badanie morfologiczne krwi, oznaczenie hematokrytu, mocznika, kreatyniny, wapnia, fosforu, białka całkowitego, albumin oraz elektrolitów, gł...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy