Badanie płynów z jam ciała - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie płynów z jam ciała

Płyn, gromadzący się w jamie otrzewnej, opłucnej lub worku osierdziowym, może być przesiękiem, zmodyfikowanym przesiękiem lub wysiękiem.

Niekiedy płyn gromadzi się równocześnie w dwóch jamach ciała, przyczynami tego mogą być (2):

zaburzenia naczyniowo-sercowe: idiopatyczny krwotok do worka osierdziowego, zaciskające zapalenie osierdzia, niewydolność dwukomorowa, zakrzepica prawego przedsionka, zakrzep żyły czczej tylnej,zapalenie trzustki,żółciowe zapalenie otrzewnej,FIP,późne stadia chorób wątroby,hypoalbuminemia,nowotwory (m.in.: chłoniak, naczyniakomięsak, międzybłoniak, gruczolakorak prostaty).

Przesięki

Przesięki to płyny, w których występuje niskie stężenie białka całkowitego (< 2,5 g/dl), a zawartość komórek jest poniżej 1000/µl. Stosunek stężenia białka w płynie do białka w surowicy wynosi mniej niż 0,5. Stosunek stężenia albumin w płynie do albumin w surowicy przy hypoproteinemii jest powyżej 1,1. Ciężar właściwy, badany refraktometrem, wynosi < 1,017 (1, 4, 7, 9).

Gromadzenie się płynu pozakomórkowego zależy od wielkości ciśnienia hydrostatycznego i onkotycznego (które tworzą albuminy) we krwi. Tworzenie się przesięków może być skutkiem obniżenia stężenia albumin <1,5 g/dl lub wzrostu stężenia hydrostatycznego i w związku z tym zwiększenia ciśnienia filtracyjnego. Obniżenie stężenia albumin pojawić się może w enteropatiach białkogubnych, limfangiektazji, neuropatiach białkogubnych, niewydolności wątroby lub znacznych niedoborach pokarmowych.

Albuminy zaliczane są do negatywnych białek ostrej fazy zapalenia, wystąpić może wówczas drastyczny spadek ich stężenia z równoczesnym wzrostem ilości globulin (gammapatie poli- lub monoklonalne). Obniżenie w tych przypadkach ich wartości do 1,5 g/dl spowoduje tworzenie się przesięków w stanach, w których się raczej ich nie spodziewamy, jak np.: hemoliza, powodująca ostry stan zapalny, anaplazmoza granulocytarna u psów lub bezwysiękowe zapalenie otrzewnej u kota (przypadki własne).

P...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy