Badanie endoskopowe tylnego odcinka przewodu pokarmowego u psów i kotów
Wielkim przełomem w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego w medycynie człowieka, a następnie w medycynie weterynaryjnej, było skonstruowanie w latach pięćdziesiątych XX wieku i wprowadzenie do praktyki klinicznej endoskopu elastycznego. Do chwili odkrycia endoskopu elastycznego w celu bezpośredniego obejrzenia zmian w poszczególnych odcinkach przewodu pokarmowego oraz pobrania wycinków z obszarów objętych chorobą należało wykonać laparotomię diagnostyczną, narażając tym samym pacjenta na inwazyjny zabieg, nierzadko obarczony powikłaniami. Dzięki endoskopowi elastycznemu możliwe stało się, w sposób małoinwazyjny, dokładne zbadanie wnętrza prawie całego przewodu pokarmowego oraz precyzyjne pobranie wycinków jego błony śluzowej do badania histopatologicznego (2, 5, 7, 8).
Badanie endoskopowe przewodu pokarmowego dzieli się na wziernikowanie przedniego odcinka przewodu pokarmowego i wziernikowanie tylnego odcinka przewodu pokarmowego. Pod pojęciem endoskopii przedniego odcinka przewodu pokarmowego rozumiemy badanie: przełyku (ezofagoskopia), żołądka (gastroskopia) oraz dwunastnicy (duodenoskopia). W szczególnych przypadkach możemy zbadać również jelita cienkie, wykonując tzw. endoskopię kapsułkową (bardzo rzadko stosowana u medycynie weterynaryjnej). Natomiast pod pojęciem endoskopii tylnego odcinka przewodu pokarmowego rozumiemy badanie: okrężnicy (kolonoskopia) i odbytnicy (rektoskopia). Jednak w praktyce klinicznej najczęściej u psów i kotów te dwa badania łączymy ze sobą, wykonując jednocześnie u danego zwierzęcia rekto- i kolonoskopię (4, 7, 8).
Wskazania do badania endoskopowego tylnego odcinka przewodu pokarmowego u psów i kotów
Rozpoznawanie chorób okrężnicy i odbytnicy na podstawie wywiadu i badania klinicznego nie jest łatwe i często wymaga wykonania wielu badań dodatkowych. W związku z powyższym w postępowaniu diagnostycznym tych chorób zawsze należy wziąć pod uwagę rekto- i kolonoskopię. Badania te praktycznie zawsze powinny być wykonane we wszystkich przypadkach zaburzeń w oddawaniu kału o nieustalonej etiologii. Jedynie w przypadkach zaburzeń związanych z aktywnością motoryczną jelita grubego oraz [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii