Badanie cytologiczne szpiku u psów i kotów w praktyce weterynaryjnej. Co widać pod mikroskopem? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Badanie cytologiczne szpiku u psów i kotów w praktyce weterynaryjnej. Co widać pod mikroskopem?

Ocena podstawowa

Prawidłowa ocena szpiku obejmuje kilka badań, które składają się na tzw. profil szpikowy. Jego nieodłączną składową jest badanie morfologiczne krwi oraz mikroskopowa ocena rozmazu. Sama biopsja składa się z biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej oraz trepanobiopsji. Z aspiratów wykonuje się preparaty do oceny cytologicznej. Trepanobiopsję wykonuje się w przypadkach stwierdzenia cytopenii lub podejrzenia hipoplazji/aplazji szpiku.

Jest lepszym niż biopsja aspiracyjna źródłem informacji o komórkowości szpiku, potwierdza zwłóknienie szpiku i umożliwia ocenę architektury szpiku. Najlepiej robić wszystkie trzy badania jednocześnie, przerwa kilkudniowa już może mieć wpływ na interpretację wyników. U kotów przy zaburzeniach hematologicznych wskazane jest badanie w kierunku FeLV i FIV (ryc. 7).

Ocena podstawowa dotyczy samodzielnej oceny oraz interpretacji otrzymanego wyniku.

W pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie należy na pytanie, czy oceniany materiał był odpowiedniej jakości i jest diagnostyczny. Chodzi o liczbę i jakość komórek. Należy pamiętać, że pobrany materiał to tylko niewielki fragment całego układu krwiotwórczego, a przygotowany preparat stanowi jeszcze mniejszy procent badanej tkanki. Dlatego jakość tego niewielkiego wycinka jest niezwykle ważna.

Przed przygotowaniem preparatów należy ocenić na podstawie rozmazu krwi obwodowej oraz wyglądu samej tkanki szpikowej przewidywalną komórkowość szpiku. Może to wpłynąć na wybór metody przygotowania preparatów; szpik z niewielką ilością grudek szpikowych może być bardziej diagnostyczny po wykonaniu rozmazów analogicznych do rozmazów krwi, zaś preparaty szpiku z wyraźnymi grudkami [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy